Montaż paneli fotowoltaicznych

Szukasz najlepszej oferty na instalację paneli fotowoltaicznych na dachu? Porównaj kilka firm z okolicy i wybierz faworyta. Wystarczy kilka kliknięć.

Kilka ofert do porównania

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu to krok w dobrą stroną dla całej planety i dwa kroki do przodu dla Twojego portfela. Oczywiście nie zawsze. Żeby osiągnąć sukces musisz upewnić się, że Twój dom ma warunki dla zyskownej instalacji, a Twój instalator ma odpowiednie kwalifikacje i dobrze wykona swoją pracę.

Jak to sprawdzić? Gdzie znaleźć rzetelne firmy instalacyjne?

Spis treści

W tym artykule udzielimy krótkich odpowiedzi na te pytania. Odpowiemy też, dlaczego samodzielna instalacja, chociaż wydaje się kuszącym rozwiązaniem, często dobrze się nie kończy.

Spokój umysłu

Zleć instalację zweryfikowanym profesjonalistom z okolicy, a zyskasz pewność wysokiej jakości instalacji.

Czy Twój dom jest odpowiedni pod instalację paneli fotowoltaicznych?

Po pierwsze musisz wiedzieć, że Twój dom nie musi być idealny, żeby instalacja fotowoltaiczna przynosiła zyski. Powinien jednak spełniać kilka prostych wymagań:

Dom powinien być w dobrym stanie, szczególnie dach. Fotowoltaika to inwestycja na 25 lat. Jeśli Twój dom jest już bardzo leciwy, to raczej szkoda pieniędzy. Montaż paneli fotowoltaicznych na bardzo starym dachu jest niezalecany ze względu na samą wagę modułów.

Dom nie powinien stać w lesie. Oczywiście nie chodzi tu tylko o drzewa. Część dachu skierowana na słońce nie powinna być zasłonięta przez drzewa, pobliskie budynki, słupy, maszty, ani cokolwiek innego. Rzecz w tym, że panele bardzo źle znoszą cień, Mikroinwertery lub optymalizatory mogą nieco poprawić sytuację, ale nie licz na cuda.

Jeśli masz sensownie dużą połać dachu skierowaną na południe, wschód lub zachód, to instalacja fotowoltaiczna jest czymś dla Ciebie. Nachyleniem dachu zupełnie się nie przejmuj.

Oczywiście moduły fotowoltaiczne nie muszą być montowane na dachu, jest to jednak korzystne ze względu na oszczędność miejsca i niższe koszty, w porównaniu do instalacji gruntowych.

Instalacja fotowoltaiczna dla Twojego domu

Sposób na znalezienie najlepszej oferty na instalację paneli fotowoltaicznych na dachu - porównaj kilka firm z okolicy i wybierz faworyta.

Czy Twój instalator jest odpowiedni do zamontowania paneli fotowoltaicznych?

Po drugie musisz zdać sobie sprawę, że nawet najlepsze panele lub najlepszy inwerter mogą zostać zrujnowane przez niewłaściwy montaż, a wtedy nawet gwarancja nie pomoże, bo w takim wypadku traci ona swoją ważność.

Lista częstych błędów popełnianych przez niedoświadczonych lub niestarannych instalatorów:

  • Chodzenie lub klęczenie na modułach
  • Instalacja inwertera bez wentylacji lub na słońcu
  • Tworzenie pętli indukcyjnej przez złe połączenie modułów
  • Źle zarobione wtyczki
  • Zbyt mocne przykręcenie modułu, może spowodować pęknięcie szyby

Wszystkie te błędy mogą skutkować niższą wydajnością, częstrzymi awariami i większą ilością nerwów dla właściciela instalacji. Z tego powodu wybór instalatora jest tak kluczowy.

Dlaczego samodzielny montaż to zły pomysł?

Z tych samych powodów, dla których powinieneś unikać korzystania z usług niedoświadczonych instalatorów. Po prostu istnieje wysokie ryzyko zrobienia czegoś nie tak, a cały zysk polega na tym, żeby instalacja działała przez kolejne nie 5, nie 10, ale 25 lat.

Montaż paneli fotowoltaicznych to nie budowa wahadłowca i jeśli masz odpowiednie uprawnienia SEP to oczywiście możesz się tego podjąć, natomiast w dobie dotacji, ulgi termomodernizacyjnej oraz statusu prosumenta instalacje są na tyle przystępne cenowo, że zazwyczaj po prostu lepiej zapłacić nieco więcej za porządny montaż.

Gotowy na projekt?

Za pomocą kilku pytań postaramy się poznać Twoje potrzeby, by następnie pomóc Ci znaleźć odpowiedniego fachowca w Twojej okolicy.

Zleć usługę
Krzysztof Pomocny
Krzysztof Pomocny

Etatowy redaktor flagowych portali o tematyce budowlanej i okołobudowlanej. Pasjonat nowych technologii. Miłośnik efektywnych rozwiązań przyjaznych społecznie i ekologicznie.