Serwis pompy ciepła

Samochód trzeba raz w roku poddać przeglądowi technicznemu? Dlaczego? Dla bezpieczeństwa i dłuższej żywotności. Identycznie jest w przypadku pomp ciepła.

Kilka ofert do porównania

Jako właściciel pompy ciepła z pewnością zastanawiałeś się, czy coroczne zapraszanie serwisanta celem przeglądu ma jakikolwiek sens. Przecież sprzęt działa, a serwis kosztuje. Lepiej zaprosić serwisanta, jak coś się zepsuje. Czy rzeczywiście?

Spis treści

Pełen spokój

Zamów serwis pompy ciepła, a w dłuższej perspektywie zaoszczędzisz pieniądze, które musiałbyś wydać na kosztowne naprawy. Możemy polecić Ci najlepszych fachowców z Twojej okolicy.

Serwis pompy ciepła przedłuża jej żywotność

I w konsekwencji niebotycznie zwiększa Twoje koszty. Jak to się dzieje?

Ponownie posłużmy się analogią do samochodów. Wyobraź sobie, że ktoś próbowałby nie uzupełniać oleju, chcąc w ten sposób zaoszczędzić pieniądze. Łatwy do przewidzenia skutek takich działań to zatarty silnik i bardzo, bardzo kosztowna wymiana - a przecież wymiana oleju wcale nie kosztuje dużo.

Ta sama zasada dotyczy pomp ciepła.

Konieczność regularnych serwisów jest też zawsze podkreślana w warunkach gwarancji. Nie słuchaj żadnego sprzedawcy, który mówi Ci, że ich pompa ciepła nie wymaga serwisów. Rzut oka na dokumenty z zasady jasno pokazuje, że to ściema i że kontrole są wymagane.

Nie chcemy być gołosłowni. Oto fragment gwarancji na pompę ciepła marki Daikin:

"Warunkiem utrzymania 60-miesięcznej gwarancji na produkt jest wykonywanie przez użytkownika odpłatnych przeglądów gwarancyjnychprzez Serwis Fabryczny. Obowiązkowo wymagany jestco najmniej 1 przegląd w ciągu roku. W przypadku pomp ciepła grzewczo-chłodzących zalecane są 2 przeglądy w ciągu roku (w tym 1 obowiązkowy). Koszt przeglądu pokrywa użytkownik."

Koszt wizyty serwisowej to nic w porównaniu do kosztu naprawy poważnej usterki - za którą w dodatku będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, bo gwarancja straci ważność.

Kontrola techniczna pompy ciepła w dobrej cenie

Zwykle serwis powinna wykonywać firma, która zamontowała Twoją pompę ciepła. Jeśli jest to niemożliwe, bo firma przestała istnieć lub straciła Twoje zaufanie, to chętnie polecimy Ci rzetelnych instalatorów z Twojej okolicy.

Zleć usługę

Co zrobi serwisant podczas kontroli?

Wykonane przez serwisanta czynności zależą od konkretnego urządzenia i wskazań producenta. Na ogół jednak na serwis powietrznych pomp ciepła obejmuje:

  • wyczyszczenie jednostki zewnętrznej
  • kontrolę wentylatora
  • sprawdzenie ciśnienia w układzie
  • sprawdzenie działania zaworu bezpieczeństwa
  • sprawdzenie szczelności obiegu czynnika chłodniczego

Natomiast kontrola gruntowych pomp ciepła obejmuje:

  • sprawdzenie szczelności oraz ciśnienia
  • sprawdzenie filtrów i ew. czyszczenie
  • sprawdzenie jakości solanki
  • sprawdzenie zaworu bezpieczeństwa

Regularne wykonywanie tych w gruncie rzeczy drobnych i tanich prac zapewni Twojej pompie ciepła długie i produktywne życie. 

Kilka ofert do wyboru

Poproś o kontakt kilku serwisantów z Twojej okolicy i wybierz tę ofertę, która najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Dawid Kaczmarczyk
Dawid Kaczmarczyk

Z wykształcenia technik mechatronik, z zawodu dziennikarz i copywriter, zainteresowany między innymi fotowoltaiką i językiem chińskim.