Pompa ciepła powietrze woda do nowych i starych budynków

Jaką powietrzną pompę ciepła wybrać do domu 100 m2, a jaką do 150 m2? Ile prądu zużywa powietrzna pompa ciepła? Czy nadaje się do starych budynków?

Kilka ofert do porównania

Pompa ciepła powietrze - woda kusi obietnicą niskich rachunków za ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej. Z drugiej strony odstrasza wysokim kosztem początkowym. Jak obniżyć jej cenę? Jak zwiększyć oszczędności? Sprawdź!

Spis treści

Droga na skróty

Czy pompa ciepła to coś dla Ciebie? Poproś kilka firm o oferty i zobacz, co mogą Ci zaproponować. Przedstawią Ci wyliczenia i pomogą podjąć decyzję. Zyskasz też pewność konkurencyjnej ceny!

Pompa ciepła powietrze woda do co i cwu - czyli wszystko, co musisz wiedzieć!

Pompa ciepła powietrze - woda wyciąga ciepło z otaczającego powietrza i podgrzewa wodę w układach c.o. i c.w.u.

Pompa ciepła nie wymaga komina, ani nawet specjalnego pomieszczenia. Część pompy ciepła mieści się na zewnątrz, a część w domu i połączone są rurkami. Niektóre jednostki mogą być wręcz położone całkowicie na dworze. Wówczas w środku jest tylko zbiornik na ciepłą wodę użytkową.

Zdjęcie pompy monoblok na dworze

Pompy ciepła są bezpieczne, bo nie wytwarzają czadu i niczego nie spalają. Są na prąd, ale w przeciwieństwie do grzałek elektrycznych są bardzo oszczędne, ekologiczne i tańsze od gazu, a nawet od węgla. Spora część z nich pochodzi z Europy, a nawet z Polski.

Pompy ciepła są:

 • Oszczędne
 • Bezpieczne
 • Wygodne
 • Europejskie
 • Ekologiczne

Ponieważ pobierają ciepło z powietrza, a nie z paliw zakopanych pod ziemią na terenie obcych mocarstw, pompy ciepła powietrze woda są odporniejsze na podwyżki cen paliw i w ogóle na wahania sytuacji gospodarczej i politycznej - tym bardziej, im więcej energii produkujemy z OZE.

Skoro o tym mowa, z fotowoltaiką pompy ciepła mogą pracować właściwie za darmo. Wielu profesjonalistów, którzy montują fotowoltaikę, instaluje też pompy ciepła. Jeśli zdecydujesz się na dwie te inwestycje na raz, możesz dostać spory rabat!

Pompa ciepła i PV

Oferty na pompę ciepła i fotowoltaikę od jednego wykonawcy. Porównaj kilka i wybierz najlepszą!

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Pompa ciepła powietrze - woda wypompowuje ciepło z powietrza do wody w układach c.o. i c.w.u. na takiej zasadzie, jak klimatyzacja wypompowuje ciepło z wnętrza domu. Tak - ciepło pobierane jest z powietrza, nawet gdy jest zimno!

Jednostka zewnętrzna dba o to, by z każdego przepływającego litra powietrza uszczknąć nieco ciepła, a duży wentylator dba o to, by tych litrów przepłynęło bardzo dużo! Oczywiście im niższa temperatura, tym ciepła w powietrzu mniej, a wentylator musi się bardziej starać. Dlatego im na dworze zimniej, tym pompa ciepła zużywa więcej prądu

Ale bez obaw, wedle wszelkich obliczeń powietrzne pompy ciepła w skali roku dostarczą Ci od 3 do 5 jednostek ciepła z każdej zużytej jednostki energii.

Wady powietrznej pompy

Czy powietrzne pompy ciepła mają wady? Pewnie, że mają! Ale przecież “każdy problem ma rozwiązanie” i tutaj jest nie inaczej. Zobacz sam:

Wysoka cena to podstawowy problem, ale obniżysz go dzięki dotacjom (o czym dalej). Pomocna jest też ulga termomodernizacyjna i kredyty bankowe.

Słaba izolacja to kolejny problem. Każde źródło ogrzewania będzie działać gorzej przy słabej izolacji, ale pompy ciepła tracą wówczas wyjątkowo dużo. Pomoże Ci docieplenie domu i wymiana grzejników na niskotemperaturowe lub konwektorowe.

Ceny energii rosną i oczywiście innych paliw też, więc pompa ciepła i tak będzie porównywalnie tania, ale problem możesz rozwiązać z fotowoltaiką. Dla maksymalnego efektu ustaw grzanie ciepłej wody użytkowej w środku dnia, by lepiej wykorzystać zieloną energię.

Oblodzenie powietrznej pompy ciepła to problem, szczególnie, gdy lód dostaje się na chodnik. Rozwiązanie to tacka ociekowa lub studzienka wypełniona żwirem

Brzydki zapach wody ze zbiornika na c.w.u. może stać się problemem po kilku latach użytkowania. Dla zapewnienia sobie komfortu kąpieli zainwestuj w anodę tytanową. To koszt około tysiąca złotych.

ProblemRozwiązanie
Wysoka cena Dotacje, ulga termomodernizacyjna, pożyczka bankowa na OZE
Słaba izolacja = wysokie rachunki Docieplenie, grzejniki niskotemperaturowe lub konwektorowe
Ceny prądu rosną Fotowoltaika
Oblodzenie Tacka ociekowa, studzienka
Brzydki zapach wody Anoda tytanowa do zbiornika c.w.u.

Rodzaje pomp ciepła powietrze woda

Istnieje kilka typów pomp ciepła, więc możesz wybrać coś, co pasuje do Twoich potrzeb.

1 wybór - miejsce instalacji. Pompy ciepła typu monoblok montujesz całkowicie na zewnątrz. Dodatkowo do ich montażu nie potrzebujesz specjalnych uprawnień, może to zrobić każdy hydraulik i domowa złota rączka. Oczywiście do pierwszego uruchomienia potrzebujesz kogoś z uprawnieniami i akredytacją producenta, żeby zachować gwarancję.

Problem monobloków polega na tym, że część instalacji c.o. jest na zewnątrz budynku, zatem musisz ją zabezpieczyć przed mrozem na wypadek awarii pompy. Stąd konieczność zakupu zaworów przeciwzamrożeniowych lub zabezpieczenia wody jakimś środkiem chemicznym np. glikolem.

Alternatywą jest wersja split. Tutaj część pompy ciepła jest na zewnątrz, a część w środku. Te dwie części są połączone przewodami z gazem chłodniczym, stąd montażem muszą zająć się specjaliści.

Zdjęcie pompy split wewnątrz i na zewnątrz

Wersja split to mniej zmartwień, krótko mówiąc.

Ale wiesz, co łączy zalety tych obu wersji? Pompa ciepła monoblok instalowana wewnątrz. To nowoczesna konstrukcja, gdzie do pompy zamontowanej w środku domu doprowadzasz dwie ogromne rury, którymi zaciągane jest powietrze z zewnątrz. Rozwiązanie droższe w montażu, ale zdecydowanie ma zalety!

Na koniec słowo o podobieństwach między splitem i monoblokiem - otóż nie różnią się niczym pod kątem oszczędności. Wybierz kierując się osobistymi preferencjami. Czas na drugi wybór.

2 wybór - temperatura ogrzewania. Wyróżnia się trzy zakresy ogrzewania pompą ciepła:

 • Niskotemperaturowe (do 35°C)
 • Średniotemperaturowe (45°C) 
 • Wysokotemperaturowe (55°C)

Niektóre pompy ciepła osiągają wyższą temperaturę, lecz im niższa temperatura ogrzewania, tym wyższe oszczędności

Tu wybór nie zależy od preferencji, a od instalacji i grubości izolacji. Jeśli masz ogrzewanie podłogowe, to temperatura 30-35°C wystarczy. Do grzejników będziesz potrzebował 40-55°C. Ogrzewanie wyższą temperaturą to ostateczność, bo oznacza to wyższe koszty. W starych budynkach warto rozważyć docieplenie lub wymianę grzejników na niskotemperaturowe. Więcej o tym w dalszej części artykułu.

Gotowy na projekt?

Porównaj kilka ofert i zamów najtańszą pompę ciepła.

Zleć usługę

Powietrzna pompa ciepła do co i cwu - cena pompy,akcesoriów i instalacji

Koszt powietrznej pompy ciepła ze zbiornikiem c.w.u. do domu o powierzchni od 100 do 150 m2 to 40 000 zł. Obniżysz go dzięki dotacjom.

Istnieją na to trzy sposoby:

 • Jeśli budujesz nowy dom możesz dostać 7000 zł z tytułu programu “Moje Ciepło”. Możesz też dostać 5000 zł na zbiornik c.w.u., ale pod warunkiem zakupu instalacji fotowoltaicznej (na którą swoją drogą dostaniesz 4000 zł).
 • Jeśli modernizujesz stary dom możesz obniżyć koszt o 18% wartości instalacji, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej.
 • Jeśli przy okazji wyrzucasz stary piec na paliwo stałe, to możesz dostać od 12 000 do 27 000 zł z tytułu dotacji “Czyste Powietrze”! A na dodatek od pozostałej kwoty nadal możesz odpisać wspomniane 18% z tytułu ulgi termomodernizacyjnej!

Zatem realny koszt pompy ciepła wynosi od 15 000 do 33 000 złotych. Wystarczy tylko nieco sprytu.

Oczywiście cena może być wyższa, jeśli wybierzesz poniższe opcje dodatkowe:

 • Lepsza marka, czyli lepsze wsparcie klienta i gwarancja - ok. 5000 zł
 • Większa moc do budynków o większej powierzchni - od 2000 zł
 • Tacka ociekowa zapobiegająca oblodzeniu pompy - ok. 1000 zł
 • Anoda tytanowa - ok. 1500 zł
 • Bufor w instalacji c.o. - od 1000 do 3000 zł

Powyższe ceny uwzględniają montaż, zakładając, że Twój instalator bierze rozsądne pieniądze za Twoją robotę. Ponieważ “rozsądne pieniądze” to poprawne ustawienie krzywej grzewczej i prawidłowe uruchomienie pompy, a podejście typu “cena czyni cuda” to często pośpiech i kosztowne niedopatrzenia, uważaj na oferty tańsze, niż przedstawione tutaj.

Porównaj oferty

Aby rozsądnie wydać pieniądze, porównaj kilka ofert i wybierz najlepszą.

Sezonowe koszty powietrznej pompy ciepła w 3 krokach

W 3 krokach możesz określić roczny koszt powietrznej pompy ciepła.

Krok 1 - zużycie energii na ogrzewanie budynku. Wybierz jedną z wartości podanych w poniższej tabelce:

Nowy dom WT 2022 (25 kWh/m²/rok)Nowoczesny dom WT 2021 (55 kWh/m²/rok)Budynek z 10cm izolacji i oknami dwuszybowymi (120 kWh/m²/rok)
Dom 100 m2 Podłogowe 35°C: 500-607 kWh Grzejnikowe 55°C: 773-850 kWh Podłogowe 35°C: 1122-1336 kWh Grzejnikowe 55°C: 1701-1872 kWh Podłogowe 35°C: 2449-2915 kWh Grzejnikowe 55°C: 3711-4082 kWh
Dom 150 m2 Podłogowe 35°C: 765-911 kWh Grzejnikowe 55°C: 1160-1275 kWh Podłogowe 35°C: 1684-2004 kWh Grzejnikowe 55°C: 2551-2806 kWh Podłogowe 35°C: 3673-4373 kWh Grzejnikowe 55°C: 5566-6122 kWh
Dom 200 m2 Podłogowe 35°C: 1020-1215 kWh Grzejnikowe 55°C: 1546-1701 kWh Podłogowe 35°C: 2245-2672 kWh Grzejnikowe 55°C: 3401-3741 kWh Podłogowe 35°C: 4898-5831 kWh Grzejnikowe 55°C: 7421-8163 kWh

Wartość maksymalną z zakresu przyjmij, jeśli mieszkasz na Suwałkach. Wartość minimalną, jeśli mieszkasz na Pomorzu. W rzeczywistości Twój wynik będzie zapewne pomiędzy tymi dwoma skrajnościami.

Czy oszacowałeś swoje zużycie prądu na ogrzewanie? Czas na…

Krok 2 - zużycie energii na podgrzewanie wody użytkowej. Spójrz na tabelę i wybierz jedną wartość:

Zapotrzebowanie c.w.u. / osobę / dobę2 osoby4 osoby8 osoby
50 l - 1053 kWh (50°C) 1185 kWh (55°C) 2107 kWh (50°C) 2370 kWh (55°C)
60 l 632 kWh (50°C) 711 kWh (55°C) 1264 kWh (50°C) 1422 kWh (55°C) 2525 kWh (50°C) 2844 kWh (55°C)
70 l 737 kWh (50°C) 830 kWh (55°C) 1475 kWh (50°C) 1659 kWh (55°C) 2949 kWh (50°C) 3318 kWh (55°C)

Jak widzisz, zmiana temperatury wody oraz ilości zużywanej wody ma znaczący wpływ na zużycie energii. Ekologia to nie tylko właściwy sprzęt, jakim pompa ciepła z pewnością jest, ale też właściwe zwyczaje.

Czy oszacowałeś zużycie prądu na podgrzewanie wody użytkowej? Zatem…

Krok 3 - dodaj dwie powyższe wartości i pomnóż je przez cenę jednej kWh prądu.

Przykład: Rodzina Kowalskich zużywa 800 kWh na ogrzewanie i 1000 kWh na ciepłą wodę użytkową rocznie, razem 1800 kWh. Płacą 1,5 zł za kWh. Stąd ich roczne rachunki będą wynosić 2700 zł

A ile płacisz za kWh energii elektrycznej? Musisz sam to określić ze swoich faktur. Niestety możemy się spodziewać, że wkrótce ceny podskoczą wysoko, może aż do 1,7 zł / kWh. Jednak z fotowoltaiką koszt użytkowania pompy ciepła może wynieść nawet 0 zł!

PV + Pompa ciepła

Wybierając jedną ofertę na instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła możesz liczyć na rabat!

Czy pompa ciepła działa dobrze zimą?

Tak. Powietrzne pompy ciepła radzą sobie z niską temperaturą na dwa sposoby:

 1. Niektóre pompy ciepła potrafią działać w temp do -25 °C. Po prostu. Ciężko Ci w to uwierzyć? Pomyśl, istnieją zamrażarki, które chłodzą do -25°C, a pompa ciepła działa na podobnej zasadzie co zamrażarka.
 2. W innych systemach grzałki elektryczne dogrzewają dom, gdy temperatura spada poniżej ustalonego progu.

Grzałka nie ma drastycznego wpływu na rachunki. Wedle badań udział właściwie ustawionej grzałki w zużyciu energii elektrycznej wynosi od 2 do 3%.

Poza tym - czy naprawdę jest się czym przejmować? W ciągu ostatnich 10 lat nie odnotowano w Polsce sytuacji, by średnia temperatura liczona dla 3 dni z rzędu spadła poniżej -25°C, nawet w Suwałkach. Zatem nie trzeba brać takiej ewentualności pod uwagę przy projektowaniu systemu ogrzewania.

Pompa ciepła powietrze woda do starych budynków

Czy pompa ciepła nadaje się do starych budynków? Jak najbardziej. Rozważ trzy fakty:

 • Pompy ciepła mogą sensownie działać z grzejnikami. Bez problemu osiągają temp 55°C, a w rzeczywistości przez większość sezonu może wystarczyć temp 40-50°C
 • Stare budynki były projektowane na inny klimat i obecnie można je ogrzać nawet przy niższej temperaturą grzejników. Tak, zmiany klimatu mają swoje dobre strony.
 • Wedle badań pompy ciepła ogrzewają domy w Niemczech od wielu lat, a to kraj o klimacie podobnym do naszego.

Innymi słowy, pompa ciepła może sensownie ogrzewać nawet stare budynki, o ile nie oczekujesz, że w domu będzie zawsze bardzo gorąco. Ale niższe temperatury są lepsze dla Twojego zdrowia.

Zapamiętaj

Dom z typowymi grzejnikami nie musi mieć wysokiej temperatury grzania przez większość dni w roku.

Podsumowanie

Podsumowując, pompa ciepła powietrze woda to sensowny sposób na ogrzewanie nowych i starych budynków i dostarczanie ciepłej wody użytkowej. Ta technologia nie jest pozbawiona wad, ale można im przeciwdziałać.

Najważniejszą kwestią dla powodzenia inwestycji jest wybór właściwego instalatora. Możemy Ci w tym pomóc.

Pełen spokój

W swoim tempie porównasz kilka ofert od wykonawców z okolicy.

Dawid Kaczmarczyk
Dawid Kaczmarczyk

Z wykształcenia technik mechatronik, z zawodu dziennikarz i copywriter, zainteresowany między innymi fotowoltaiką i językiem chińskim.