Serwis instalacji fotowoltaicznej

Czy przeglądy instalacji pv mają sens i jak się za to zabrać?

Kilka ofert do porównania

Istnieją różne rodzaje przeglądów instalacji fotowoltaicznej, niektóre wymagane prawnie, inne nie. Omawiamy zasadność tych czynności oraz proponujemy konkretne rozwiązania w Twojej okolicy.

Spis treści

Istnieją różne rodzaje przeglądów instalacji fotowoltaicznej, niektóre wymagane prawnie, inne nie. Przejdźmy do omówienia ich zasadności.

Kilka ofert na serwis

Poproś kilku instalatorów o skontaktowanie się z Tobą w kwestii serwisu i wybierz usługi tego, kto najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Zleć usługę

Przegląd instalacji fotowoltaicznej wymagany prawem budowlanym

Prawo budowlane stwierdza, że co maksymalnie 5 lat instalacja elektryczna i piorunochronna w budynku powinna zostać poddana kontroli technicznej. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Jest to obowiązek właściciela budynku.

Instalacja fotowoltaiczna to bardzo ważny element instalacji elektrycznej budynku.

Ze swojej strony zachęcamy do przestrzegania prawa, tym bardziej gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo. Ale właściciele fotowoltaiki mają dodatkowe powody, by dbać o terminowe przeglądy.

Oto fragment gwarancji na moduły fotowoltaiczne polskiego producenta, firmy ML System:

"Klient zobowiązany jest do przeprowadzania kontroli okresowej instalacji, z której wykonane są moduły zgodnie z przepisami prawa budowlanego, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów".

W przypadku braku dokumentacji poświadczającej regularne kontrole, roszczenia gwarancyjne na wadliwe moduły mogą zostać odrzucone.

Zagraniczni producenci modułów zazwyczaj nie mają takiego wymagania uwzględnionego w gwarancji, nie znaczy to jednak, że ten krok można pominąć.

Taką kontrolę może wykonać wykwalifikowany elektryk z uprawnieniami, niekoniecznie instalator paneli fotowoltaicznych. Zwróć uwagę, że taka kontrola nie ma na celu utrzymania wysokiej wydajności instalacji fotowoltaicznej.

Spokój umysłu

Zleć kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznej i piorunochronnej - zgodnie z prawem powinieneś robić to co 5 lat. W ten sposób zadbasz o swoje bezpieczeństwo i o zgodność z prawem.

Serwis instalacji fotowoltaicznej w wypadku problemów

Istnieją jednak inne powody, dla których mógłbyś wezwać serwisanta do swojej instalacji:

  1. Inwerter często się wyłącza
  2. Jeden z modułów wyraźnie różni się od pozostałych
  3. Uzyski energii są dużo niższe niż zakładane

Częste wyłączanie się inwertera to bardzo denerwujący problem, bo przy każdej usterce cała instalacja przestaje działać, a Ty tracisz energię i pieniądze. Istnieje wiele możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy, a serwisant powinien być w stanie postawić właściwą diagnozę (być może po konsultacji z przedstawicielstwem danej marki w Polsce) i naprawić problem. Taka usługa powinna podlegać gwarancji, chociaż szczegóły gwarancji bywają różne.

Jeśli podejrzewasz uszkodzenie modułu wtedy warto wezwać instalatora, by to zweryfikował i poszukał ew. przyczyny. Czasami może to wynikać z usterki modułu, która podlega gwarancji na moduł, częściej z usterki optymalizatora, jeśli korzystasz z takich urządzeń, co też podlega odpowiedniej gwarancji, najczęściej chyba z błędnego podłączenia, co podlega gwarancji montażu.

Jeśli uzyski są dużo niższe niż zakładane wtedy najpierw upewnij się, czy tak jest w istocie. Istnieje ogromna różnica między tym, ile instalacja będzie wytwarzać zimą, a ile latem, najczęściej nie ma zatem co wszczynać alarmu o niskie uzyski zimą, bo latem się to wyrówna. Czasami jednak uzyski są dużo niższe niż prognozowane i jest to podstawą do wezwania instalatora.

W takich przypadkach Twoim pierwszym kontaktem powinien być Twój instalator. Oczywiście może się zdarzyć, że firma przestanie istnieć lub kompletnie straci Twoje zaufanie i nie będziesz chciał ich wezwać.

Coś nie tak z instalacją?

Najlepiej zgłosić problem tej firmie, która montowała Twoją instalację. Jeśli nie możesz tego zrobić - bo firma zniknęła z rynku lub całkiem straciła Twoje zaufanie - wtedy chętnie zaproponujemy w zastępstwie kilku rzetelnych fachowców z Twojej okolicy.

Dawid Kaczmarczyk
Dawid Kaczmarczyk

Z wykształcenia technik mechatronik, z zawodu dziennikarz i copywriter, zainteresowany między innymi fotowoltaiką i językiem chińskim.