Fotowoltaika - cena i opłacalność

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Jak szybko się zwróci? Jak sprawić, żeby instalacja fotowoltaiczna była opłacalną inwestycją?

Kilka ofert do porównania

Sekret polega na tym, żeby nie zapłacić zbyt dużo, ani zbyt mało.

Spis treści

Nie mówimy tutaj, że kupowanie sprzętu z górnej półki się nie opłaca, wprost przeciwnie. Jeśli chcesz zainwestować w lepszy sprzęt, to zapłacisz więcej, ale otrzymasz lepszą gwarancję, a sprzęt podziała dłużej.

Tak naprawdę chodzi o stosowanie tych dwóch zasad:

 • Nie kupuj zbędnych rzeczy
 • Nie oszczędzaj kosztem jakości

Nie zapłać za dużo, nie zapłać za mało za fotowoltaikę

Jeśli zapłacisz zbyt wiele, za rzeczy, których nie potrzebujesz, to obniżysz opłacalność instalacji, a ta piosenka jest pisana dla pieniędzy. Z drugiej strony, jeśli zapłacisz zbyt mało i dostaniesz wadliwy sprzęt, to awarie wygenerują spore i naprawdę niepotrzebne Ci koszty.

Jak powinno to wpływać na Twoje decyzje w kwestiach związanych z fotowoltaiką?

Jak nie przepłacić za fotowoltaikę? Jak nie zapłacić zbyt mało? Przewodnik domnio

Powyższy przewodnik to lata naszego doświadczenia zebrane w jednym miejscu. Omówmy teraz po kolei wszystkie jego elementy.

Nie martw się za bardzo!

Fotowoltaika to dobra i opłacalna inwestycja, czy kupisz lepszy, czy tańszy sprzęt. Po prostu zawsze stosuj zdrowy rozsądek i nie łap się na okazje zbyt piękne, by były prawdziwe. Dodatkową pewność zyskasz, porównując oferty od polecanych przez nas instalatorów.

Czy na Twoim dachu instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Jeśli masz niezacienioną połać dachu sięgającą na południe lub dwie duże połacie, jedną na wschód, drugą na zachód, wtedy odpowiedź brzmi TAK, fotowoltaika się opłaca. W takiej sytuacji 1kWp pokryje około 40-42 zł z Twojego miesięcznego rachunku za prąd. W skali roku będzie to jakieś 450-480 złotych oszczędności.

Przy rozsądnej jakości sprzęcie cena za instalację wyniesie 4000 zł za kWp. Przy skorzystaniu z dotacji oraz ulgi termomodernizacyjnej taka instalacja zwróci się nawet w 6 lat. To bardzo korzystny, ale realistyczny scenariusz.

Jeśli masz bardziej skomplikowany dach z kominami, jaskółkami i innymi rzeczami, które rzucają cień, wtedy 1kWp instalacji pokryje od 30 do 38 zł miesięcznego rachunku za prąd, a i należy spodziewać się, że koszt za kWp będzie wyższy ze względu na konieczność zainwestowania w mikroinwertery. Tak czy inaczej taka instalacja wciąż będzie opłacalna.

Natomiast jeśli mieszkasz w lesie, lub Twój dach jest poważnie zacieniony od 10 rano do 17 po południu, wtedy obawiam się, że nie masz szczęścia. Nie daj się wkręcić w instalację, która nie ma szans przynieść zysków.

Fotowoltaika - koszt

Najgorszą rzeczą, jaka może Cię spotkać, to nieuczciwy instalator fotowoltaiki. Może być nieuczciwy na wiele sposobów, na przykład może sprzedać Ci bardzo tani sprzęt po bardzo wysokiej cenie - i przekonać, że robisz świetny interes. Może też sprzedać Ci dobry sprzęt po bardzo niskiej cenie - to jest dopóki nie doczytasz się, że małym druczkiem wpisane są dodatkowe koszty, na przykład przymusowy drogi serwis.

Drugą najgorszą rzeczą jest instalator, który oferuje najtańszą instalację, bo korzysta z najtańszego chłamu na rynku, a swoim niewykwalifikowanym pracownikom płaci w formie nędznych groszy, a czasem i nie mniej nędznego alkoholu. Nic tak nie zepsuje Twojej instalacji, jak niewłaściwy montaż

Obecnie normalnej jakości system fotowoltaiczny kosztuje od 4 do 6 tysięcy zł za każdy 1 kWp (kWp to miara wielkości instalacji. 1 kWp to mniej więcej 3 panele). Jeśli w ofercie instalatora 1kWp instalacji kosztuje 3000 - 3300 zł, powinieneś mieć się na baczności. Nie oszczędzaj kosztem jakości.

My ze swojej strony nie polecamy takich firm.

Możemy polecić Ci kilku dobrych instalatorów z okolicy.To podstawa udanej instalacji.

Godni polecenia instalatorzy działają w kilku obszarach cenowych, w zależności od używanego sprzętu. Artyści pracują wyłącznie z najlepszym, sprawdzonym przez siebie sprzętem, z kolei duże spółki instalacyjne polują na większe marże i wybierają sprzęt tani, ale sprawdzonej jakości.

Zaletą mniejszych firm regionalnych jest nastawienie na budowanie marki w okolicy. Zaletą  większych spółek są solidne podstawy finansowe, przez co nie ma ryzyka, że za parę lat znikną z rynku i nie będzie do kogo się zgłosić w razie problemów gwarancyjnych.

Jeśli poprosisz nas o kilka ofert do porównania, bezpłatnie skontaktujemy Cię z kilkoma rzetelnymi instalatorami z Twojej okolicy, a Ty będziesz mógł na spokojnie porównać ich oferty - bez przymusu skorzystania z żadnej z nich. 

Wierzymy, że każdy proponowany przez nas wybór będzie dla Ciebie dobry. Jeśli zapłacisz więcej, otrzymasz lepszą obsługę, a jeśli zapłacisz mniej, inwestycja będzie bardziej opłacalna.

Dodatkowe informacje - czy fotowoltaika obniża rachunki do zera?

Niestety nie. Prosumenci sami produkują swój prąd, ale ponoszą koszt pewnych opłat dodatkowych, na przykład akcyzy, opłaty przejściowej, składniku stałego stawki sieciowej i ew. abonamentu. Koszt roczny może się wahać od 200 do 260 zł.

Panele fotowoltaiczne - cena i opłacalność

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne, to dostajesz to, za co płacisz. Jeśli zapłacisz dużo, dostaniesz sprzęt, który przetrwa wszystko i może służyć Ci nawet 40 lat (!). Jeśli kupisz tańsze, dobre i chińskie panele, powinny one działać 20-25 lat bez większych problemów, może z okazjonalną wymianą jednego modułu.

Gwarancja na moduły ze średniej półki cenowej wynosi od 10 do 15 lat. Gwarancja na moduły premium - zwykle 25 lat. W każdym wypadku inwestycja zapewne zwróci Ci się w okresie gwarancyjnym.

Jeśli jednak kupisz najtańszy chłam, to szybko zaczną pojawiać się usterki, a wkrótce potem pożałujesz zbytniego oszczędzania. Żalu nie ukoi nawet gwarancja, bo ta (oprócz kilku chlubnych wypadków) nie obejmuje kosztu wymiany i transportu panelu, a ponadto praktyka pokazuje, że jeśli ktoś produkuje najtańszy chłam, to potem ma brzydki zwyczaj unikania odpowiedzialności gwarancyjnej i często nie ma odpowiedniego przedstawicielstwa w Polsce i Europie. Swoich praw musiałbyś dochodzić w sądzie miejskim w Shenzhen albo w Shanghaju. Nie oszczędzaj kosztem jakości.

Panele fotowoltaiczne - cena nie wpływa za bardzo na opłacalność, bo i droższe i tańsze są opłacalne
Po lewej SunPower, 1700 PLN, 25 lat gwarancji, 400 Wp; Po prawej LONGi, 585 zł, 340 Wp. Oba wybory są opłacalne.

Próbuję powiedzieć, żebyś po prostu nie kupował najtańszych modułów na rynku, szczególnie z gwarancją produktu poniżej 10 lat lub sprowadzanych poza oficjalnymi kanałami dystrybucji i będziesz ok. Kupując panele fotowoltaiczne łatwiej jest podjąć dobrą decyzję, niż złą.

Aha, pamiętaj o zasadzie “nie kupuj zbędnych rzeczy”. Zbyt duża instalacja nie przyniesie Ci dodatkowych zysków. Oczywiście instalacja może być nieco większa od Twojego zapotrzebowania, bo panele z biegiem lat tracą moc. Niektórzy jednak kupują dużo więcej paneli fotowoltaicznych “na wyrost”, zakładając, że w przyszłości wzrośnie im zapotrzebowanie na prąd. Z doświadczenia wiem, że kupowanie ubrań na wyrost rzadko się sprawdza, ale hej, to Ty podejmujesz ostateczną decyzję!

Co, oprócz jakości, wpływa na cenę instalacji?

 • wielkość instalacji
 • rodzaj dachówki
 • model biznesowy instalatora

Inwerter solarny - cena i opłacalność

Mikroinwertery oraz optymalizatory są droższe od standardowych inwerterów i nie opłaca się ich kupować, jeśli nie ma sensownego powodu. Takim powodem może być cień, bardzo skomplikowany dach lub funkcje bezpieczeństwa na wypadek pożaru. Jeśli żadna z tych rzeczy nie jest Twoim zmartwieniem, pozostań przy normalnym inwerterze szeregowym, zgodnie z zasadą “nie kupuj zbędnych rzeczy”.

Możesz wybrać droższą markę premium albo tańszy inwerter z Chin. Każdy wybór będzie dobry i na swój sposób opłacalny.

Marki premium to między innymi SMA, Huawei, Fronius, Omron, ABB, Schneider i Delta.

Popularne w Polsce tańsze marki chińskie to Growatt, Sungrow, Sofar, SolaX, Afore.

Chociaż wśród instalatorów w Polsce nie ma co do tego konsensusu, to większość mówi, że po 10, maksymalnie 15 latach każdy inwerter będzie wymagał naprawy. Jednak w przypadku marek premium wystarczy wymienić kilka elementów i całość może działać kolejne 5-7 lat, natomiast w przypadku tańszych inwerterów nie będzie czego ratować i trzeba będzie kupić nowy.

Podobnie jak panele fotowoltaiczne, inwertery solarne można ściągać do Polski poza oficjalnymi kanałami dystrybucji. Nie rób tego i nie kupuj inwerterów z nieznanego źródła. Chodzi o to, że dystrybutor w Polsce odpowiada za te sprzęty, które sam do Polski sprowadził. Jeśli sprowadziłeś coś innymi kanałami, to w przypadku problemów gwarancyjnych zostaniesz na lodzie. Aha, na wypadek, gdybyś się zastanawiał - tak, nieoficjalnymi kanałami sprzedaje się gorsze sztuki, bardziej narażone na usterki. Nie oszczędzaj kosztem jakości.

Współpraca z innymi urządzeniami

W chwili obecnej inwestowanie w baterię fotowoltaiczną nie ma uzasadnienia ekonomicznego, a to ze względu na status prosumenta. Jeśli jesteś prosumentem, to możesz w ciągu roku odebrać do 80% zmagazynowanej w sieci energii. Za darmo. Akumulatory zwiększają ten poziom do 85-90%, ale są drogie, zbyt drogie, by to miało sens.

Akumulatory mają sens tylko wtedy, gdy chcesz, żeby Twój dom miał prąd w czasie awarii sieci energetycznej. Chociaż nowe inwertery Froniusa mają możliwość zasilania jednego gniazdka, gdy padnie sieć, mimo braku akumulatorów.

Panele fotowoltaiczne świetnie za to współpracują z pompą ciepła. Fotowoltaika produkuje prąd, a pompa ciepła z każdej wyprodukowanej kilowatogodziny prądu wytwarza dwie, trzy kilowatogodziny ciepła. Jeśli masz naprawdę dobrze zaizolowany dom ze starym piecem na paliwo stałe, to nawet się nie zastanawiaj. Wymień stary piec na pompę ciepła i dołóż do tego fotowoltaikę - program Czyste Powietrze dokłada do 37 000 bezzwrotnej dotacji na taką inwestycję.

Skoro o dotacjach mowa.

Fotowoltaika to ozdoba domu

Dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna dobrze wygląda, generuje oszczędności i zwiększa wartość nieruchomości. Opisz swoje potrzeby, a znajdziemy dla Ciebie kilku dobrych instalatorów z okolicy - do wyboru!

Dotacje na fotowoltaikę

Istnieje kilka ogólnopolskich systemów dotacji. Niektóre miasta z własnej inicjatywy organizują też programy lokalne. Oto najważniejsze z nich:

Mój Prąd

Najważniejsza z dotacji na fotowoltaikę.

W 2021 roku:

 • umożliwia uzyskanie 5000 PLN bezzwrotnej dotacji na instalację fotowoltaiczną.
 • wielu instalatorów pomaga w uzyskaniu dotacji

“Czyste Powietrze”

Wybierz tę dotację, gdy chcesz przeprowadzić termomodernizację budynku, to jest na przykład wymienić starego kopciucha na piec gazowy lub pompę ciepła. Łączy się z dotacją Mój Prąd w taki sposób, że wystarczy złożyć jeden wniosek.

W 2021:

 • umożliwia uzyskanie bezzwrotnej dotacji, jej wysokość zależy od zakresu przeprowadzanych prac i Twoich dochodów.
 • istnieją dwa poziomy dotacji, dla ludzi bardziej i mniej zamożnych. Mniej zamożni otrzymują od 5 do 7 tysięcy więcej. Maksymalne dochody dla mniej zamożnych to 1460 zł / miesiąc / osobę dla rodzin i 1960 zł / miesiąc dla osoby samotnej.
 • W najgorszym przypadku, gdy masz duże dochody, nie zmieniasz starego systemu ogrzewania i nie montujesz fotowoltaiki, a planujesz tylko termomodernizację budynku, na przykład przez położenie izolacji, możesz dostać 10 000 zł.
 • W najlepszym przypadku, gdy masz niskie dochody, zmieniasz stary piec na pompę ciepła i do tego instalujesz fotowoltaikę, to należy Ci się aż 37 000 zł.

Ulga termomodernizacyjna

To nie jest dotacja, tylko Twoje prawo jako podatnika. 

W 2021:

 • możesz odliczyć do 18% od max 53 000 PLN z kwoty inwestycji w zeznaniu PIT
 • czego nie odliczysz w pierwszym roku, możesz odliczyć w kolejnym - aż do 6 lat!
 • w najlepszym przypadku zaoszczędzisz 9540 zł

Program Warszawski

Jeśli jesteś mieszkańcem stolicy, gratulujemy! Masz dostęp do czegoś lepszego nawet niż dotacja “Mój Prąd” - szczególnie jeśli planujesz instalację większą od 3kWp.

Program Warszawski umożliwia obniżenie kosztu inwestycji o 1500 zł za każdy kWp - aż do instalacji wielkości 10 kWp, czyli maksymalnie możesz otrzymać nawet 15 000 zł.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu
Check icon Fully vetted companies
Check icon Compare and save up to 20%
Check icon More than 10 years experience
Dawid Kaczmarczyk
Dawid Kaczmarczyk

Z wykształcenia technik mechatronik, z zawodu dziennikarz i copywriter, zainteresowany między innymi fotowoltaiką i językiem chińskim.