Ile energii wyprodukują moduły fotowoltaiczne w czasie trwania gwarancji?
Martwisz się o opłacalność modułów fotowoltaicznych? Policz, ile wyprodukują mocy w czasie trwania gwarancji.
Kilka ofert do porównania
Instalacja modułów fotowoltaicznych pozwoli zapewnić sobie narzędzia do produkcji prądu ze źródeł odnawialnych. Taka własna elektrownia słoneczna może zaspokoić zapotrzebowanie domu na energię, o ile zostanie ona odpowiednio dobrana.
Spis treści
Warto wiedzieć, ile energii są w stanie wyprodukować panele PV w czasie trwania gwarancji udzielanej przez producenta?
Pełen spokój
Fotowoltaika zwróci Ci się najprawdopodobniej jeszcze w czasie trwania gwarancji. Wystarczy, że znajdziesz dobrego instalatora. Możemy Ci w tym pomóc.
Wydajność pracy paneli słonecznych
W danych technicznych danych paneli słonecznych możesz znaleźć informację o mocy nominalnej panelu, w jednostce watopiki (Wp lub kWp). Określa ona, jaką wydajność pracy mają panele w tzw. ustandaryzowanych warunkach testowych STC (Standard Test Conditions). Warunki te zakładają temperaturę ogniwa rzędu 25 stopni Celsjusza, brak wiatru i promieniowanie słoneczne o sile 1000 W/m2. Warunki testowe nie występują na Twoim dachu, więc nie ma potrzeby się nimi przejmować. Na szczęście w Polsce obliczenia są proste, a instalacja o mocy 1 kWp powinna rocznie wyprodukować 1000 kWh energii.
Niestety, ale panele fotowoltaiczne mają to do siebie, że wraz z upływem czasu tracą na wydajności i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Większość producentów paneli fotowoltaicznych daje na nie gwarancję na uzysk, która określa, o ile maksymalnie może spaść ich efektywność działania np. w ciągu 25 lat.
Gotowy na projekt?
Jeśli jesteś gotowy na fotowoltaikę, zachęcamy do wypełnienia formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma dobrymi instalatorami z Twojej okolicy.
Zleć usługęIle wynosi utrata mocy w czasie?
Producent modułów fotowoltaicznych daje zwykle gwarancje na uzysk na swoje produkty. To dopuszczalny poziom utraty efektywności paneli PV w założonym z góry czasie. Gwarancja pozwala na określenie całkowitego szacowanego uzysku z paneli fotowoltaicznych w okresie gwarancyjnym, który zwykle trwa 25 lat. Inaczej jest w przypadku paneli szkło-szkło, dla których producenci przewidują dłuższą gwarancję na uzysk na 30 lat.
Szacuje się, że każdego roku, niezależnie od typu paneli fotowoltaicznych, tracą one średnio od 0,3 do 0,5 proc. swojej ogólnej wydajności. Z największym spadkiem masz do czynienia w ciągu pierwszego roku od montażu instalacji. Po 12 miesiącach moduły te będą miały najpewniej od 95 do 97 proc. mocy początkowej.
Dla obliczenia, ile tak naprawdę kWh energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny w okresie gwarancyjnym, potrzebujesz informacji o gwarancji na uzysk oraz mocy początkowej. Większość producentów zagwarantuje klientowi, że ich panel po 25 latach pracy będzie miał moc na poziomie około 80 proc. mocy początkowej. Jeśli wynosiła ona 300 Wp, to po 25 latach będzie ona obniżona do poziomu 240 Wp.
Co ciekawe, zwykle gwarancja na uzysk zaczyna się nie od poziomu 100 proc., ale od 97 proc. Ma to związek z tym, że przez kilka pierwszych lat panele PV mogą utrzymywać wartość 97 lub 95 proc. wydajności pracy, a dopiero później liniowo zaczynają zmniejszać tę wydajność. Liniowa gwarancja mocy wskazuje, z jaką efektywnością fotowoltaika będzie pracować po założonym okresie gwarancyjnym, głównie po 25 lat. Gwarancja ta wynosi od 80 do nawet 92 proc. pierwotnej mocy nominalnej. Im wyższa będzie to wartość, tym więcej prądu w optymalnych warunkach będzie w stanie wyprodukować panel PV.
Instalator to klucz do dobrej instalacji
Wybór odpowiedniego instalatora to klucz do zyskownej instalacji. Możemy Ci w tym pomóc. Bez zobowiązań.
Temperatura paneli słonecznych istotna dla ich wydajności pracy
Rzeczywista wydajność instalacji fotowoltaicznej może ulegać zmianom pod wpływem różnic temperatury. W zależności od panujących warunków zmienia się tak zwany punkt Pmax – Maximum Power Point. Interpretować należy go w ten sposób, jak duża będzie strata sprawności paneli PV, jeśli temperatura wzrośnie powyżej 25 stopni Celsjusza. Straty wynoszą zwykle od 0,3 proc. do 0,4 proc. na każdy stopień powyżej 25 stopni. Temperatura panelu słonecznego wynosi w cieplejsze dni około 45 stopni. Zatem wbrew pozorom dla modułów fotowoltaicznych lepsze warunki stwarza wiosenny, pogodny dzień niż upał w sierpniu. Paradoksalnie niska temperatura korzystnie wpływa na działanie paneli PV. Im niższa wartość wskaźnika Pmax, tym panele będą mniej tracić na efektywności działania względem odchyleń temperaturowych.
Pomimo faktu, że gwarancja na uzysk, czy też liniowa gwarancja mocy kończy się po 25-30 latach, to nie oznacza, że wtedy będzie trzeba wymienić panele na nowe. Nowej generacji moduły fotowoltaiczne zgodnie z szacunkami ekspertów będą działać nawet 30-40 lat. Jednak trzeba liczyć się z tym, że po zakończeniu gwarancji na uzysk będzie obserwowany spadek wydajności, z każdym kolejnym rokiem.
Krzysztof Pomocny
Etatowy redaktor flagowych portali o tematyce budowlanej i okołobudowlanej. Pasjonat nowych technologii. Miłośnik efektywnych rozwiązań przyjaznych społecznie i ekologicznie.