Wybór instalatora - jak i dlaczego
Nic nie zaszkodzi Twojej instalacji tak, jak kiepski montaż i projekt. Nic nie pomoże Ci tak, jak rzetelny instalator. To kluczowa sprawa dla długoterminowego powodzenia Twojej inwestycji.
Kilka ofert do porównania
Inwestując w fotowoltaikę, kupujesz coś ważniejszego niż samochód. Jeśli auto zacznie się psuć, możesz je sprzedać. Po kilku latach zapewne wymienisz je na nowy model. Generalnie nie kupujesz go z myślą, że zostanie z Tobą przez następne 25 lat.
Z instalacją fotowoltaiczną jest inaczej, dlatego to bardzo ważne, żeby jej projektem i montażem zajęli się właściwi ludzie.
Spis treści
Dlaczego wybór instalatora fotowoltaiki jest kluczowy?
Panele fotowoltaiczne powinny działać ponad 25 lat, a te najlepsze nawet 40. Inwerter marki premium powinien działać przez 15-20 lat, a standardowy “dobry i chiński” przez jakieś 10-15.
Niestety zdarza się, że komponenty instalacji psują się przed czasem. Czasami stwarza to zagrożenie dla całego domu! Dlaczego tak się dzieje?
Części psują się przede wszystkim z tych dwóch powodów:
- Są bardzo niskiej jakości
- Zostały zamordowane przez zły montaż
Jak uniknąć tych niebezpieczeństw? Wspólnym mianownikiem jest dobry i rzetelny instalator. Taki, który nie sprzeda Ci badziewia i taki, który zamontuje wszystko porządnie i zgodnie ze sztuką.
Aha, jeszcze jedno - z dobrych modułów i dobrego inwertera też można zrobić kaszanę.
Przykłady:
Na przykładzie po lewej instalatorzy źle wymierzyli odległość do krokwi i w efekcie przymocowali instalację do powietrza. Stwarza to bardzo poważne zagrożenie zagrożenie bezpieczeństwa. Dobrze, że klient szybko to wykrył, błąd poprawiono i udało się uniknąć katastrofy.,
Na przykładzie po prawej widzimy dobrej marki inwerter, który na pewno nie przeżyje tyle, ile życzyłby sobie inwestor, ponieważ został zainstalowany w pełnym słońcu.
Ale nie chodzi nawet o takie ekstremalne przykłady. Wiele błędów wynika po prostu z nieostrożności. Przykładowo młody pracownik niesie moduł fotowoltaiczny nad sobą i wali w niego głową od spodu. Albo lepiej, pracownicy robią wszystko na skróty i chodzą po panelach, lub klękają na nich, żeby przyspieszyć montaż. Albo dla zaoszczędzenia miejsca instalator nie przestrzega zasad składowania modułów fotowoltaicznych i piętruje 3 i więcej palet (2 palety jedna na drugiej to dopuszczalny max).
Skutkiem takich lekkomyślnych działań są mikropęknięcia ogniw, które po kilku latach zaczną obniżać wydajność modułów, a w najgorszym razie spowodują hot-spoty, które mogą nawet stworzyć zagrożenie pożarowe.
Kluczem do instalacji fotowoltaicznej jest instalator. Porównaj kilka ofert i wybierz najlepszą.
Być może pomyślisz - “co mnie to obchodzi, przecież mam gwarancję”. Otóż powinno Cię to obchodzić, bo niewłaściwy montaż jest podstawą do odrzucenia roszczeń gwarancyjnych przez producentów komponentów fotowoltaicznych. A wtedy zostajesz tylko Ty i Twój instalator - który powinien wziąć odpowiedzialność na siebie, ale jak nietrudno zgadnąć, może próbować się od tego wykręcić. Niektórzy instalatorzy udzielają też gwarancji na jakość montażu, ale zwykle jest ona dosyć krótka.
Rozważ następujące przykłady:
“Firma LG będzie dokonywać według własnego uznania napraw lub wymiany modułu zgodnie ze wskazanym poniżej w punkcie 3 („Zakres Ograniczonej Gwarancji”) mającym zastosowanie zakresem przez okres 25 lat od daty rozpoczęcia obowiązywania gwarancji, jeżeli moduł wykaże wady materiałowe lub wady produkcyjne, pod warunkiem jednak, że moduł ten został osadzony i zainstalowany oraz był użytkowany i konserwowany zgodnie z normalnymi warunkami. “
~ gwarancja LG, pogrubienie nasze
“Niniejsza gwarancja fabryczna firmy SMA obowiązuje pod warunkiem montażu i uruchomienia urządzenia zgodnie z opisem zawartym w instrukcji instalacji opracowanej przez producenta danego urządzenia”
~ gwarancja SMA, pogrubienie nasze
Niektórzy producenci idą krok dalej i promują tych instalatorów, do których mają zaufanie i w ten sposób chronią swoją markę. Na przykład REC, producent paneli słonecznych pułapu premium, daje dodatkowe 5 lat do gwarancji produktu (razem 25), jeśli tylko zostaną zamontowane przez certyfikowanego przez nich instalatora. Uważam, że takie inicjatywy są bardzo korzystne i mam nadzieję, że więcej marek zdobędzie się na podobne kroki.
Wniosek z tego wszystkiego jest prosty - dobry i rzetelny instalator to absolutna podstawa długofalowego powodzenia Twojej instalacji.
Omówmy teraz, jak należy wybrać dobrego instalatora.
Spokojna inwestycja
Zatrudnij rzetelną firmą monterską i zyskaj spokój umysłu o swoją inwestycję. Poproś o kilka ofert i wybierz najlepszą. Polecamy tylko rzetelnych instalatorów.
Jak znaleźć dobrego instalatora?
Zasadniczo firmy instalacyjne można podzielić na 4 rodzaje:
Ci absolutnie najtańsi. Ich oferta jest najtańsza na rynku, ale za to montują najtańsze moduły i najtańsze inwertery, oszczędzają na konstrukcji, na peszlach, na przewodach itp. Zatrudniają najtańszych ludzi na rynku, którzy pracują na czarno i bez zabezpieczeń. Czasami kupują tani sprzęt bezpośrednio z Chin, pomijając oficjalne kanały dystrybucji, co stwarza problemy z gwarancjami. Muszą to robić, bo z takimi marżami nie zarobiliby ani złotówki.
Kiedy ostatnio kupiłeś coś absolutnie najtańszego na rynku i był to dobry wybór?
Według nas firmy z takim podejściem mają złe priorytety. Unikamy współpracy z takimi firmami.
Rzemieślnicy dobrze wykonujący swoją robotę. Ich oferty mogą być naprawdę tanie, ale też mogą też być sporo droższe, wszystko zależy od montowanego przez nich sprzętu. Tańsze opcje to panele Tier-1 i chińskie inwertery z przedstawicielstwami w polsce, a droższe to bardziej uznane marki. W każdym razie cena nie jest ich jedyną zaletą, a ich model biznesowy pozwala im na wykonanie odpowiednich pomiarów przed instalacją, zrobienie ładnego projektu, przedstawienie kilku opcji i wsparcie posprzedażowe. Jeśli poprosisz nas o kilka ofert do porównania, to najprawdopodobniej skontaktujemy Cię właśnie z takimi przedsiębiorstwami.
Czy kupować akumulatory do fotowoltaiki?
Analizujemy, kiedy to ma sens, a kiedy nie!
Artyści w swoim fachu. Pracują tylko z najlepszymi markami (SunPower, REC, SMA, Fronius). Przykładają się do każdego detalu instalacji, by tylko wyciągnąć jak najwięcej kWh z metra kwadratowego Twojego dachu. Pasjonują się swoją pracą i poświęcają czas, by zrobić ją dobrze. Dobry wybór na skomplikowane dachy i na instalacje z akumulatorami. Oczywiście za tę jakość trzeba zapłacić. Ponieważ rynek fotowoltaiczny w Polsce jest wciąż jeszcze młody, takich firm jest raczej niewiele. Z przyjemnością ich polecamy.
Handlowcy zdzierający z klienta na każdym kroku. Wołają wiele pieniędzy za byle jaki sprzęt. Polegają na tym, że podpiszesz umowę tu i teraz i nie sprawdzisz, ile fotowoltaika kosztuje w rzeczywistości. Często żerują na starszych ludziach. Są sprytni i wygadani i jeśli nie znasz faktów i nie dasz sobie chwili na ich poznanie, to mogą łatwo Cię oszukać. Oczywiście nie podejmujemy współpracy z takimi firmami. Zresztą oni również nie szukają z nami współpracy, bo nie pasuje im nasz model sprzedażowy, w którym dajemy Tobie, naszemu klientowi, kilka niezobowiązujących opcji do wyboru.
Zdarzają się też zwyczajni oszuści, firmy - krzaki, które biorą zaliczki tylko po to, by zniknąć z rynku chwilę później, z Twoimi pieniędzmi w kieszeni. Robimy wszystko, by wykryć takie indywidua.
Polecani instalatorzy z Twojej okolicy
Rozważając oferty współpracy z różnymi firmami instalacyjnymi nieustannie odsiewamy ziarna od plew. Dzięki temu jeśli poprosisz nas o oferty, skontaktujemy Cię z kilkoma rzetelnymi firmami.
Jeśli chcesz uprościć sobie życie, poproś nas o kilka ofert do porównania. Skontaktujemy Cię z kilkoma rzetelnymi instalatorami z Twojej okolicy, a Ty będziesz mógł wybrać najlepszą ofertę dla Ciebie. Możesz nam zaufać, bo na rynku instalatorskim mamy już kilka ładnych lat doświadczenia.
Nie chcę przez to powiedzieć, że rozważając nasze propozycje możesz wyłączyć zdrowy rozsądek. To to do Ciebie należy odpowiedzialność za ostateczną decyzję, bo to Ty ją podejmujesz. Dlatego też, to że poprosisz nas o oferty, nie znaczy, że będziesz musiał z nich skorzystać. Chodzi o to, żebyś wybrał najlepszą dla siebie opcję i mógł potem z czystym sercem polecić innym swojego instalatora - i nasz serwis.
Nie twierdzę również, że nie ma dobrych firm instalatorskich, których nie polecamy, bo po prostu zdecydowały się nie podejmować z nami współpracy - są takie. Jeśli jesteś pewien, że taką znalazłeś, śmiało korzystaj z jej oferty. Bardzo zależy nam na Twoim zadowoleniu z własnej instalacji fotowoltaicznej, bo nierzetelni instalatorzy psują cały rynek.
Przy podjęciu decyzji o wyborze instalatora radzimy więc kierować się poniższym przewodnikiem:
Jak rozmawiać z instalatorem?
Przyczyną poważnych błędów jest pośpiech i niewiedza. Żeby temu przeciwdziałać:
- Doprowadź umowę do stanu, w jakim będziesz z niej zadowolony
- Czytaj wszelkie dokumenty
- Niekoniecznie patrz instalatorowi na ręce, ale bądź z nim w ciągłym kontakcie
Kluczem zdrowych relacji z instalatorem jest szacunek i zrozumienie. Zadawaj więc pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz i interesuj się postępem prac, ale raczej nie patrz mu cały czas na ręce. Gdy przydarzają się opóźnienia, postaraj się okazać cierpliwość i pamiętaj, że pośpiech to najgorszy wróg jakości montażu.
Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w podjęciu dobrej decyzji co do wyboru swojego instalatora.