Magazyn energii – co to jest, dlaczego warto, cena?

Czy magazyn energii to opłacalna inwestycja? Sprawdzimy w dzisiejszym poradniku!

Kilka ofert do porównania

W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się magazynom energii wkontekście magazynowania prądu. Omówimy najważniejsze zagadnienia związane zbankami energii – czym są i przede wszystkim, dlaczego warto mieć magazynprądu w swoim domu, a nawet mieszkaniu. Zapraszamy!

Spis treści

Co to jest magazyn energii?

Magazyn energii, inaczej określany jako bank energii, tosposób na przechowywanie prądu wytworzonego z fotowoltaiki (lecz również sieci)„na później”. W wielu krajach Europy magazyny energii wyposażone są też wsystemy pozwalające na sprzedaż energii po automatycznie wykrywanychnajwyższych cenach giełdowych, a następnie magazynowanie jej przy najniższychcenach. A pamiętajmy przecież, że od 1 lipca 2024 roku prosumentów będąobowiązywać dynamicznie zmieniające się stawki energii (co godzinę) - takierozwiązanie będzie więc korzystne. 

Dlaczego warto już teraz postawić na magazyn energii?

Interesując się choć trochę nowinkami w energetyce, nie dasię nie zauważyć bardzo widocznego trendu – magazynowania energii. Omówmydlaczego tak jest.

Otóż coraz większy udział w podaży energii mają technologieOZE – czyli odnawialne źródła energii. Jednakże rządzą one się swoimiprawami – elektrownie wiatrowe potrzebują wiatru, fotowoltaika potrzebujesłońca, pompy ciepła potrzebują powietrza w pewnym zakresie temperatur, abydziałały prawidłowo.

Przyjrzyjmy się fotowoltaice, ponieważ jest to najpopularniejszeźródło odnawialnej energii i najbardziej rozpowszechnione w naszym kraju.Działa ona najlepiej w słoneczne, długie dni. Tym samym cała fotowoltaika wobszarze, gdzie są takie warunki, działa „na najwyższych obrotach”. A nie dokońca jest to korzystne dla sieci, która jest wtedy przeciążona.

Właśnie stąd pojawił się problem wymagający rozwiązania – jakwykorzystać te nadmiary energii, zamiast wyłączać fotowoltaikę? I tutaj zkolei pojawił się temat przydomowych magazynów energii. Od teraz każdegospodarstwo może zachować tę energię dla siebie, kiedy jej potrzebuje – czylinajczęściej w godzinach porannych i wieczornych, kiedy to fotowoltaika niedziała „z pełną mocą”.

Pomożemy CI wybrać magazyn energii!

Skontaktuj się z nami, a otrzymasz bezpłatną i niezobowiązującą wycenę magazynu energii!

Zmiany w sposobie rozliczania sprzedaży energii przez prosumentów i taryfy dynamiczne

Wspomnieliśmy już, że na wzór rozliczeń funkcjonujących jużw zachodniej Europie, w Polsce pojawią się rozliczenia za sprzedaną energię dosieci i wytworzoną przez prosumentów – na podstawie giełdowych stawekgodzinowych.

Właśnie z tego powodu energia w dzień będzie tańsza –ponieważ tak jak omówiliśmy już, wtedy prądu w sieci jest najwięcej. Po co więcsprzedawać energię po niskiej cenie i odkupywać wieczorem po znacznie wyższej? Większąniezależność zyskasz właśnie z własnym magazynem energii.

Jeżeli natomiast zostaną wprowadzone taryfy dynamiczne (cojeszcze nie zostało potwierdzone i nie wiadomo jak to wyjdzie w praktyce), tozapowiada się, że będzie można przejść na taryfę ze zmiennymi cenami energii,zarówno w zakupie, jak i w sprzedaży.

Z dużym prawdopodobieństwem wpłynie to także na opłacalnośćmagazynów energii AC, czyli takich, które przetwarzają prąd sieci na prąd stały(i w drugą stronę przy rozładowywaniu) za pomocą wbudowanego inwertera. Mogąone bowiem działać bez fotowoltaiki, jednakże ich parametry są gorsze niżmagazynu energii współpracującego bezpośrednio z instalacją fotowoltaicznąprzez inwerter hybrydowy.

Jaka pojemność magazynu energii?

W branży przyjmuje się, że pojemność magazynu energiiwyrażana w kW powinna być większa niż mocy instalacji fotowoltaicznej wyrażanejw kWp o około 20-50%. Mowa oczywiście o standardowym gospodarstwie domowym.

Nie wybieraj zbyt dużego magazynu energii – gdyż przyprzewymiarowaniu go, po prostu marnujesz potencjał baterii, a zwrot zinwestycji będzie znacznie dłuższy.

Instalacja fotowoltaiki z magazynem energii powinna byćzatem dobrze przemyślana i uwzględniać profil zużycia energii w budynku. Zdoświadczenia jednak wiemy, że najczęściej wybierane magazyny energii dla domówjednorodzinnych to 8-12 kW.

Magazyn energii – cena

Ceny magazynu energii 10 kWh to z reguły przedział od25 000 do 40 000 zł. Warto jednak wiedzieć, że produkcja tychtechnologii optymalizuje się i w 2023 roku ceny magazynów energii nieco spadły.Jest to zatem świetny moment, aby zainwestować w takie systemy!

Magazyn energii – dofinansowanie

Koniecznie musisz wiedzieć też o licznych dofinansowaniachna „zielone” technologie. W tym roku dotacje są naprawdę hojne – a w przypadkumagazynów energii mowa głównie o programie Mój Prąd.

W jego ramach można otrzymać nawet 58 000 zł – nafotowoltaikę, magazyny energii elektrycznej, pompy ciepła i wiele innychurządzeń zwiększających autokonsumpcję w budynku.

Warto też wiedzieć, że takie prace mogą zostać odciągnięteod podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Podlega jejjednak jedynie rzeczywista kwota poniesiona przez inwestorów – z wyłączeniemtej kwoty, którą otrzymujemy w ramach dofinansowania.

Najlepsi producenci magazynów energii

Trzeba wiedzieć, że w kontekście magazynów energiinajwiększe znaczenie ma wiarygodność producenta i szerokość ich oferty –baterie litowo-jonowe nie różnią się od siebie znacząco pod względem„wydajności”. Owszem delikatnie lepsze są baterie litowo-żelazowo-jonowe, alesą one stosowane w magazynach energii producentów z najwyższej półki i niezawsze oferują atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

LG Chem

Nie da się zaprzeczyć, że większość z nas znapołudniowokoreańską markę LG, która powstała w 1947 roku kojarzoną ze sloganu„Life’s good” – czyli, „życie jest dobre”. Wiarygodna propozycja z 10-letniągwarancją przy 1 cyklu ładowania/rozładowywania dziennie. Firma jest silnieobecna w Polsce, a jej zasięg reklamowy nie pozostawia złudzeń – jest to pewnapropozycja, oparta na solidnych fundamentach. Polecamy te magazyny energii!

Sonnen

Sonnen produkuje magazyny energii w ulepszonej technologiibaterii litowo-żelazowo-jonowych, co ma wpływ na ich dłuższą żywotność przywiększych ilościach cykli w ciągu dnia. Na uwagę zasługuje definitywnie designmagazynów energii Sonnen. Jednakże trzeba przyznać – cena tych magazynówenergii jest dość wysoka!

Huawei Luna

Huawei to z kolei prawdopodobnie najbardziej opłacalna markapod kątem stosunku jakości do ceny. Warto wiedzieć, że Huawei dostarczakompletne systemy z magazynami od jednej marki – również inwertery. Gwarancjana magazyny energii Huawei Luna wynosi 10 lat – jednakże do limitu 13 170kWh zapisanego w gwarancji.

Podsumowanie

Magazyn energii to przyszłość i wszystko wskazuje, żewkraczamy w erę baterii do fotowoltaiki. Zdecydowanie polecamy wdrożenie tegorozwiązania jeszcze zanim magazyny energii staną się prawdopodobnie znaczniedroższe - gdy wzrośnie na nie zapotrzebowanie!

Zapewnij sobie spokój w kolejnych latach!

Dynamiczne ceny prądu to nieunikniona przyszłość, dlatego już teraz postaw na magazyn energii.