Ocieplenie poddasza wełną – dlaczego warto?

Dowiedz się, jakie zalety ma ocieplenie domu wełną z tego obszernego poradnika!

Kilka ofert do porównania

Prawidłowo ocieplone poddasze to coś, co w bardzo dużym stopniu wpływa na ograniczanie strat ciepła w budynku. Nic więc dziwnego, że przy budowie lub remoncie dachu, szukamy rozwiązań, które przekładają się na większe oszczędności w związku z ogrzewaniem. Ocieplanie poddasza wełną to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie – i temu dogłębnie przyjrzymy się w poniższym poradniku. Zapraszamy!

Spis treści

Dlaczego ociepla się poddasze wełną?

W budynkach, gdzie nie wykonano odpowiednio ocieplania poddasza, straty ciepła mogą być większe nawet o 30%. Wykonanie prawidłowej izolacji dachu to też większa ochrona przed wilgocią i pleśnią, gdyż wymaga ona uwzględnienia prawidłowo wykonanej wentylacji. Jest to jednorazowa inwestycja, gdyż trwałość wełny, zarówno mineralnej, jak i skalnej, jest porównywalna z trwałością każdego budynku, czyli 60 lat i więcej.  

Panującym mitem jest przekonanie, że wełna szklana jest rakotwórcza. To przekonanie już dawno zostało obalone – w 2001 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer) oświadczyła, że włókna wełny stosowane w ocieplaniu nie mają cech rakotwórczych. 

Wełna mineralna jest też materiałem całkowicie niepalnym i odpornym na działanie ognia – posiada najwyższą klasyfikację A1 reakcji na ogień według normy PN-EN 13501-2. Udowodniono, że wełna mineralna wytrzymuje nawet temperatury do 1000 stopni Celsjusza!

Obecnie dwie najpopularniejsze metody ocieplania poddasza to wspomniana wełna (szklana, rzadziej skalna) lub pianka poliuretanowa zwana pianą PUR. Stosuje się różne rozwiązania ze względu na potrzeby projektu. Poniżej podstawowe różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami:

  • Wełna układana jest w dwóch warstwach: między krokwiami (wzdłuż krokwi) i pod krokwiami (prostopadle do krokwi). Natomiast piana PUR układa się w jednolitej całości. 
  • Piana PUR jest droższa w instalacji i wymaga zastosowania bardzo poważnych środków ostrożności, gdyż opary powstające w trakcie montażu są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Jednakże po 48h opary znikają, co potwierdzają badania – dlatego piana PUR jest dla inwestora całkowicie bezpieczna. 
  • Współczynnik przewodzenia ciepła pianki PUR jest uzależniony od prawidłowego montażu ze względu na aplikację na miejscu (wełna to prefabrykowane rolki). Jeżeli więc prace nie zostaną wykonane prawidłowo, istnieje ryzyko większych strat ciepła. 
  • Ocieplanie wełną jest bardziej problematyczne przy dachach o skomplikowanej konstrukcji, czyli z licznymi skosami, wnękami itp. Ostateczna jakość wykonania ocieplenia wełną zależy więc w takim przypadku od dokładności i skrupulatności ekipy montażowej. 
  • Wełna cechuje się z reguły lepszą izolacją akustyczną – szczególnie w przypadku „powietrznych” dźwięków takich jak mowa, czy muzyka. Piaka PUR dzięki swojej jednolitej strukturze lepiej natomiast tłumi dźwięki uderzeniowe. 
Słaba izolacja to poważne straty ciepła dla budynku, a tym samym wyższe rachunki.

Chcesz znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania w swoim budynku?

Dobra izolacja poddasza pozwala ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 30%! Nie zwlekaj i zostaw swoje dane, a otrzymasz oferty od zaufanych firm z Twojej okolicy.

Zleć usługę

Jaką wełną ociepla się poddasze?

Wełny, które wykorzystuje się do ocieplania poddaszy to wełna szklana i skalna. Poniżej opisujemy każdą z nich, aby wskazać na różnice pomiędzy tymi rodzajami materiałów izolacyjnych. 

Wełna szklana

W budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym stosuje się najczęściej maty i płyty wykonane z wełny szklanej. Jest ona produkowana z piasku kwarcowego, szkła recyklingowego zwanych inaczej stłuczką szklaną oraz z sody. Materiały te ulegają procesowi topnienia w bardzo wysokich temperaturach (około 1000-1200 stopni Celsjusza!), a następnie są formowane w cienkie włókna szklane za pomocą procesu rozdmuchiwania lub wyciągania. Do włókien dodawane są substancję zespalające włókna w całość, zazwyczaj żywice syntetyczne lub inne substancje wiążące. 

Wełna skalna

Mniej popularna wełna skalna powstaje natomiast z bazaltu, w procesie wytapiania, w temperaturze sięgającej 1400 stopni Celsjusza. Wełna skalna jest materiałem zdecydowanie mniej elastycznym niż wełna mineralna, tym samym jest mniej podatna na rozwarstwienie. W przeciwieństwie do wełny mineralnej, wełna skalna nie chłonie wody – dlatego w przypadku tej pierwszej stosuje się specjalne substancje, które mają zniwelować efekt chłonięcia wody. 

Nie musisz być specjalistą od ociepleń!

Pozwól, że wyspecjalizowane firmy skontaktują się z Tobą, aby przygotować bezpłatną i niezobowiązującą wycenę!

Jaką grubość i ile wełny na poddasze?

Grubość wełny na poddasze zależy od kilku czynników, a dobór odpowiednich materiałów powinien opierać się na dokładnych obliczeniach fachowców, aby uzyskać najlepszy efekt izolacji poddasza.

Wyliczenia musimy oczywiście rozpocząć od zmierzenia łącznej powierzchni poddasza uwzględniając krokwie, nierówności, belki czy okna dachowe. 

Aby prawidłowo wyliczyć ilość potrzebnego materiału, należy też odnieść się do współczynnika przenikalności cieplnej U. Wartość ta określa ilość energii (W), która jest w stanie przeniknąć metr kwadratowy wybranej powierzchni. Według Warunków Technicznych norma dla dachów i stropodachów wynosi obecnie:

  • Maksymalnie 0,15 W/(m2K) dla pomieszczeń, gdzie temperatura docelowa ma być powyżej 16 stopni Celsjusza. 
  • Maksymalnie 0,30 W/(m2K) dla pomieszczeń, gdzie temperatura docelowa ma znajdować się w przedziale od 8 do 16 stopni Celsjusza. 
  • Maksymalnie 0,70 W/(m2K) dla pomieszczeń, gdzie temperatura docelowa ma być poniżej 8 stopni Celsjusza. 

Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepsza izolacja termiczna poddasza. 

Jeżeli chcemy więc zmieścić się w tych normach, z reguły konieczny będzie montaż dwóch warstw wełny, a ich łączna grubość powinna wynosić przynajmniej 25 cm. 

Pamiętajmy jednak, aby kupować nieco więcej materiału niż na „styk” z oczywistych powodów – może okazać się, że nasze obliczenia są nieco błędne i lepiej posiadać więcej materiału niż mniej w takich sytuacjach!

Dlaczego dwie warstwy izolacji?

Wielu inwestorów decyduje się na ograniczenie kosztów budowy poprzez instalację wyłącznie jednej warstwy wełny między krokwiami. Warto jednak wiedzieć, że decydując się na taki krok, straty ciepła mogą być większe nawet o 15-20%.

Brak drugiej warstwy to także gorsza izolacja akustyczna, jak również słabsza regulacja wilgotności wewnątrz budynku – przy dwóch warstwach stosuje się przerwę, która jest odseparowana od przestrzeni domowej. Zbieranie się wilgoci jest zatem znacznie większym problemem przy jednowarstwowej izolacji termicznej. 

Dwie warstwy wełny to pewność, że nie wystąpią podłużne względem krokwi mostki cieplne!

Uzyskaj bezpłatną i niezobowiązującą wycenę od zaufanych firm z Twojej okolicy!

Ocieplenie poddasza wełną – krok po kroku

Krok 1 – pomiary i określenie ilości materiałów

W pierwszym etapie należy wykonać obliczenia powierzchni poddasza w celu określenia ilości potrzebnego materiału. Należy również wykonać dokładny pomiar rozstawu krokwi. 

Krok 2 – montaż wieszaków dystansowych

Jeszcze przed umieszczeniem pierwszej warstwy wełny międzykrokwiowej należy zamontować wieszaki dystansowe na kolejną warstwę wełny pod krokwiami lub inne rozwiązanie, na których montuje się profile. Należy pamiętać, aby pomiędzy pierwszą warstwą a drugą pozostawić przestrzeń, dlatego tak ważne są dokładne obliczenia. 

Krok 3 – przycinanie wełny

Następnie należy odmierzyć i przyciąć wełnę względem zmierzonego wcześniej rozstawu krokwi. Należy pamiętać, aby dodać 2 cm do szerokości, co pozwoli na skuteczne „wciśnięcie” maty między krokwie, co daje pewność, że nie powstaną mostki cieplne ze względu na szczeliny. 

Krok 4 – montaż warstwy wełny między krokwiami

Nie jest to najtrudniejszy z kroków, wciąż jednak potrafi przyprawić o zawrót głowy szczególnie w przypadku mocnych skosów czy nierównych odległości między krokwiami. 

Krok 5 – montaż drugiej warstwy

Następnie wykonujemy montaż kolejnej warstwy prostopadle do warstwy umieszczonej między krokwiami, co pozwoli na wyeliminowanie ryzyka wystąpienia podłużnych mostków cieplnych.

Krok 6 – montaż paraizolacji

W kolejnym kroku montujemy paraizolację, która zabezpiecza przed przedostaniem się wilgoci do wnętrza budynku. Przy montażu paraizolacji niezwykle istotne jest uszczelnienie połączeń między poddaszem a ścianą. 

Krok 7 – montaż płyt karton-gips do profili

Następnie na tak przygotowaną izolację montujemy płyty karton-gips do profili, które należy odpowiednio wykończyć. 

Ocieplenie poddasza wełną – koszt

Pora odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ocieplanie poddasza wełną. Warto wiedzieć, że wycena uzależniona jest od wielu różnych czynników np. stopnia „skomplikowania” konstrukcji poddasza, renomy firmy instalacyjnej, lokalizacji i różnych kosztów samych materiałów. Najczęstszym sposobem rozliczenia jest za m2 ocieplanej powierzchni. 

Chcesz, aby w Twoim przypadku doradzili Ci specjaliści?

Pomożemy Ci wybrać właściwą metodę termoizolacji Twojego poddasza!

Zleć usługę

Ocieplenie poddasza wełną – cena robocizny

Cena robocizny za m2 ocieplenia poddasza wełną wynosi od 60 do 120 zł w zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji dachu i doświadczenia firmy montującej. Pamiętajmy, że prawidłowo wykonana izolacja to niższe ceny ogrzewania przez cały okres eksploatacji domu – dlatego warto dobrze wybrać firmę, która zrealizuję dla nas tę usługę!

Ocieplenie poddasza wełną – koszt materiałów

Koszty samej wełny mineralnej to natomiast około 50-70 zł za m2 w zależności od specyfiki produktu i producenta, jak oczywiście grubości maty. 

Ocieplenie poddasza wełną – łączny koszt

Łączny koszt ocieplania poddasza wełną z materiałami i robocizną wynosi więc około 110 – 190 zł za m2. Jeżeli chcesz zlecić wykonanie specjalistom, którzy wykonają ocieplanie wełną poddasza w sposób prawidłowy, skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę!

Adam Skrzyński
Adam Skrzyński

Pasjonat branży HVAC. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i ekologii w rozwiązaniach grzewczych i chłodniczych.