Pompa ciepła do basenu - czym jest, jak działa i czy warto?

Jedyną rzeczą lepszą od basenu jest ciepły basen. Jak go podgrzać? Wg. nas najlepsza jest pompa ciepła.

Kilka ofert do porównania

Dlaczego tak uważamy? Jaka jest przewaga pompy ciepła nad kolektorami słonecznymi? Zobaczmy!

Spis treści

Pełen spokój

Odpowiedz na kilka pytań, a przedstawimy Ci kilka ofert na basenową pompę ciepła do porównania od specjalistów z okolicy.

Czym jest pompa ciepła do basenu?

Pompa ciepła do basenu ogrzewa basen, zwiększając przyjemność z kąpieli i wydłużając sezon na pływanie. Jest tania w użytkowaniu, a jeśli masz instalację fotowoltaiczną, może działać wręcz za darmo.

Pompa ciepła ma wentylator, ale montuje się ją parę metrów od basenu, przy stacji przygotowania i filtracji wody. Stąd w samym basenie nie słychać szumu, nic też nie zakłóca ładnego widoku.

Pompy ciepła zazwyczaj nie widać z samego basenu.

Kolejne zalety - zalicza się je do OZE i są bezpieczne - tak samo bezpieczne jak Twoja lodówka lub klimatyzator.

Obniżysz koszty korzystania z basenu zakrywając go folią bąbelkową, gdy nie jest używany.

Pompy ciepła do basenu są:

 • Tanie
 • Oszczędne
 • Bezpieczne
 • Ekologiczne

Jak działa pompa ciepła do basenu?

Pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza i wtłacza je do wody basenowej, ogrzewając ją. Działa w sposób oszczędny, regulowany, automatyczny i niestety nieco głośny.

Działa oszczędnie. Pompa zużywa energię elektryczną, która jest droga, lecz pobierając jedną jednostkę prądu wtłacza 3-5 jednostek ciepła, stąd jest to opłacalna i ekologiczna metoda ogrzewania, zaliczana do OZE.

Ma regulowaną moc. Inwerterowe pompy ciepła mogą działać z większą i mniejszą mocą, dzięki czemu woda może mieć idealną temperaturę od maja do października, bez względu na warunki pogodowe.

Działa automatycznie. Włączasz, zadajesz temperaturę i przestajesz o tym myśleć.

Może być głośna, bo powietrze musi być poruszane wentylatorem, a wentylator hałasuje. Przy czym niektóre pompy są cichsze niż inne, a w odległości kilku metrów odgłos powinien być już pomijalny. Do basenów montowanych na stałe, pompę ciepła montuje się w pewnej odległości.

Gotowy na projekt?

Porównaj kilka ofert i wybierz najlepszą

Zleć usługę

Porównanie basenowej pompy ciepła z kolektorami słonecznymi

Kolektory słoneczne są tańsze w eksploatacji i zakupie niż pompa ciepła, jednakże mają jedną zasadniczą wadę - mogą efektywnie ogrzewać basen tylko od czerwca do sierpnia, a pompa ciepła od początku maja do końca września! Na dodatek kolektory słabo działają w zachmurzone dni, a pompa ciepła nie ma z tym problemu.

Chodzi o to, że kolektory działają tak mocno, jak mocno grzeje słońce. Z kolei pompy ciepła mają regulowaną moc, jak już wcześniej powiedzieliśmy. To znaczy, że mogą mocniej lub słabiej grzać wodę basenową, w zależności od potrzeb.

Oznacza to też, że z pompą ciepła możesz dokładniej określić temperaturę wody. Przecież zbyt ciepła woda też nie jest przyjemna!

Pompa ciepła + fotowoltaikaPompa ciepłaKolektory słoneczneGrzanie elektryczne, olejowe, gazowe
Tanie w eksploatacji ✔✔ ✔✔ XX
Długi sezon na kąpiel X

Rodzaje

Basenowe pompy ciepła można podzielić w zależności od możliwości regulacji oraz od basenu.

W zależności od możliwości regulacji dzielimy je na:

 • Inwerterowe pompy ciepła
 • Pompy typu ON/OFF

Inwerterowe są wyraźnie lepsze, bo dają możliwość regulacji temperatury.

W zależności od basenu dzielimy je na pompy ciepła do:

 • basenów stelażowych
 • większych basenów zewnętrznych
 • basenów wewnętrznych

Pompy do basenów stelażowych mają możliwość szybkiego montażu i demontażu. To osobne urządzenie, stawiane obok basenu. Pompy do basenów zewnętrznych można uwzględnić w instalacji uzdatniania wody, więc można je postawić tak, że nie będą zaburzać krajobrazu.

Pompy ciepła do basenów wewnętrznych to osobna sprawa, bo muszą być przystosowane do efektywnego ogrzewania basenu zimą. Na szczęście możliwe jest połączenie funkcji ogrzewania basenu z ogrzewaniem całego domu i wody użytkowej. Zobacz nasz poradnik o pompach ciepła!

Jak dobrać pompę ciepła do basenu?

Dobierając pompę ciepła do basenu uwzględnia się powierzchnię basenu i jego objętość, temperaturę zadaną i temperaturę powietrza, czas nagrzewania i to, jak bardzo basen jest wystawiony na wiatr. 

Dla basenów zewnętrznych straty związane z wiatrem są niewielkie, a czas nagrzewania może być dość długi. Średnia głębokość wynosi zwykle 1,5m. Wówczas dobór mocy wygląda następująco:

Powierzchnia lustra wody (m2) Moc pompy (kW)
18 (6m dł, 3m szer) 5-7
21 (7m dł, 3m szer) 6-8
32 (4m dł, 4m szer) 10-12
36 (9m dł, 4m szer) 12-14
40 (10m dł, 4m szer) 13-15

Folia bąbelkowa to Twój przyjaciel

Gdy zakrywasz basen folią bąbelkową, zużyjesz mniej prądu i wystarczy Ci pompa niższej mocy. W zasadzie bez folii bąbelkowej podgrzewasz powietrze. Możesz stosować też inne rolety basenowe.

Dla basenów stelażowych (rozkładanych) straty związane z wiatrem są większe, bo lustro wody jest ponad gruntem. Dodatkowo zwykle klient oczekuje szybszego czasu nagrzewania, za to głębokość jest mniejsza. Zatem:

Powierzchnia lustra wody (m2) Moc pompy (kW)
5 3-4
8 5-6
12 6-7

Dla basenów wewnętrznych wiatr nie wchodzi w grę, czas nagrzewania też nie ma znaczenia. Stąd:

Powierzchnia lustra wody (m2) Moc pompy (kW)
12 2
18 3
21 4

Baseny wewnętrzne wymagają pomp niższej mocy, lecz musimy Cię ostrzec, że pompa ciepła o mocy 4 kW do basenu wewnętrznego, która ma działać cały rok, będzie dużo droższa od pompy 4 kW, która ma działać jedynie latem!

Powyższe tabelki należy traktować poglądowo. Najwięcej korzyści zapewnia dobór mocy pompy wykonany przez profesjonalistę.

Profesjonalny dobór pompy

Porównaj kilka propozycji od zawodowców!

Ile kosztuje?

Koszt basenowej pompy ciepła do basenu zewnętrznego lub stelażowego wygląda następująco:

 • Do minibasenu 10 m2 - 2300 zł (ON/OFF)
 • Do basenu 21 m2 - 4000 zł (Inwerterowa)
 • Do basenu 60 m2 - 7000 zł (Inwerterowa)
 • Do basenu 60 m2 - 10 000 zł (Inwerterowa, bardzo cicha)

Ciche pompy ciepła są droższe. Sam musisz określić, jaką ma to dla Ciebie wartość. Częstą praktyką jest oddalenie jednostki z wentylatorem o kilka metrów od basenu. Pozwala to na obniżenie poziomu hałasu.

Pompy do basenów wewnętrznych, które mają być użytkowane cały rok, kosztują sporo więcej. Możesz też podłączyć ogrzewanie basenu do systemu ogrzewania domu i wody użytkowej. To bardziej korzystne finansowo!

Koszt użytkowania

Jeśli oczekiwania co do podwyżek cen prądu się sprawdzą, wówczas koszt użytkowania basenowej pompy ciepła wyniesie 15-25 zł dziennie i to zakładając, że zakrywasz basen folią bąbelkową, gdy go nie używasz. Na szczęście nawet niewielka ilość fotowoltaiki obniża ten koszt do zera.

Poniższa tabelka zawiera dokładniejsze szacunki:

Powierzchnia lustra wody (m2)Dzienne zużycie prądu (z folią bąbelkową)Dzienne zużycie prądu (bez folii bąbelkowej)Koszt użytkowania (z fotowoltaiką)
18 6 kWh 14 kWh 0 zł
32 11 kWh 24 kWh 0 zł
40 14 kWh 30 kWh 0 zł

Te szacunki podano dla temperatury basenu 25°C i temperatury powietrza 20°C, co jest dość rozsądnym założeniem. Oczywiście w cieplejsze dni zużycie prądu będzie sporo niższe, a czasami pompę ciepła będzie można zupełnie wyłączyć.

Folia bąbelkowa pozwala ograniczyć koszt ogrzewania o połowę!

Ale ile wyniesie mnie użytkowanie basenowej pompy ciepła bez fotowoltaiki? Ciężko to wskazać, bo ceny prądu ulegają gwałtownym zmianom. Latem 2022 prąd kosztuje ok 0,8 zł / kWh, jednak na jesień cena może wynieść nawet 1,7 zł / kWh! 

Może to brzmieć strasznie, lecz pamiętaj, że z fotowoltaiką możesz obniżyć koszt do zera! Latem fotowoltaika działa pełną mocą, a ogrzewanie basenu to świetny sposób na spożytkowanie zielonej energii.

Oferty na fotowoltaikę!

Obniż rachunki za prąd z fotowoltaiką! Porównaj kilka ofert i wybierz najlepszą!

Producenci basenowych pomp ciepła - Hewalex, Bestway, Galmet i inne marki

Przyglądnijmy krótko dostępne marki pomp do ogrzewania basenów:

 • Hewalex - Dla miłośników dobrych produktów z Polski. Do basenów stelażowych mają fajną pompę o wyglądzie zszokowanego pingwina. Sympatyczne!
 • Galmet - Jak wyżej, dobra marka z Polski.
 • Bestway - Produkują baseny stelażowe i kompatybilne pompy, więc możesz kupić zestaw od jednego producenta
 • Fairland - Mają dobrą jakość i niskie ceny

Istnieje wiele dobrych marek, ale czasami ciężej jest znaleźć dobrego wykonawcę! Chętnie pomożemy Ci znaleźć kogoś z okolicy.

Gotowy na projekt?

Gotowy na projekt? Sprawdź kilka ofert i wybierz najlepszą!

Zleć usługę
Dawid Kaczmarczyk
Dawid Kaczmarczyk

Z wykształcenia technik mechatronik, z zawodu dziennikarz i copywriter, zainteresowany między innymi fotowoltaiką i językiem chińskim.