Pompa ciepła do basenu

Od basenu lepszy jest tylko ciepły basen. Pompa ciepła to bardzo oszczędny sposób na ogrzewanie basenu. Dlaczego?

Kilka ofert do porównania

Basen ogrodowy pozwala na zapewnienie sobie i domownikom oraz gościom ochłodę w gorące dni. To element wyposażenia podwórka, działki rekreacyjnej czy nawet rodzinnego ogródka działkowego. W naszym klimacie pewnym problemem może być to, że trudno o to, aby woda w takim basenie była ciepła. Można ją jednak podgrzewać, z wykorzystaniem różnych systemów. Służą do tego między innymi pompy ciepła do basenów.

Spis treści

Jak pracują? Czy to dobry sposób na zapewnienie sobie przyjemnej, ciepłej wody w ogrodowym zbiorniku i przedłużenie tym samym sezonu basenowego?

Spokojna inwestycja

Znajdź najlepszą opcję dla siebie, porównując kilka ofert od dobrych instalatorów z Twojej okolicy. Chętnie pomożemy. Bez zobowiązań!

Sposoby ogrzewania wody basenowej

Maty termiczne, panele fotowoltaiczne, elektryczna grzałka, kocioł gazowy lub olejowy, a może właśnie pompa ciepła do basenów? Istnieje wiele sposobów na to, by woda w takim zbiorniku była ciepła i żebyś czerpał maksymalną przyjemność z kąpieli, nawet przy nie najlepszej pogodzie. Pod względem kosztów ogrzewania wody w basenie dobrze wypadają właśnie pompy ciepła. Są one nawet 7-krotnie niższe w porównaniu z grzałką elektryczną.

Czy to Ci wystarczy?

Pompy ciepła mogą ogrzać basen dużo niższym kosztem. Czy jesteś gotowy na projekt?

Zleć usługę

Jak działa pompa ciepła do basenów ogrodowych?

Pompa jest urządzeniem grzewczym stosowanym w systemach ogrzewania domów i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jednocześnie jednak istnieją niewielkie pompy do basenu, które pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego, na wzór pomp powietrznych. Ciepło to wykorzystywane jest do ogrzewania wody w zbiorniku. Urządzenie zasilane musi być prądem elektrycznym, ale pobór mocy jest tutaj naprawdę niewielki.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że o poprawnym działaniu pompy ciepła i realnym podgrzewaniu wody basenowej decyduje wymiennik ciepła pomiędzy czynnikiem chłodniczym a wodą basenową. To istotne, by wymiennik ten był zbudowany z solidnych i trwałych materiałów, które nie ulegną degradacji w wyniku kontaktu z chlorem czy innymi związkami chemicznymi zawartymi w wodzie z zbiorniku. Może być to stal nierdzewna lub tytan. W dedykowanych pompach do wody basenowej skraplacz jest dostosowany do warunków swojej pracy. Nie trzeba więc inwestować w wykonanie obiegu pośredniego pomiędzy pompą ciepła a wodą basenową, który zmniejszałby sprawność działania pompy.

Jak dobrać pompę ciepła do ogrzewania wody basenowej?

Nie tylko konstrukcja pompy ciepła i jej dopasowanie do funkcjonowania w warunkach chlorowanej wody ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego dla ciebie urządzenia. Musisz zwrócić uwagę na moc rozwiązania, którą trzeba dostosować do twojego indywidualnego zapotrzebowania. Uwzględnij przy tym:

  • Powierzchnię lustra wody
  • Głębokość basenu.
  • Czas eksploatacji basenu – czy jest to zbiornik sezonowy czy całoroczny.
  • Zabudowę basenu – basen odkryty czy kryty, przykrywany folią bąbelkową, czy zwykłą.
  • Izolację basenu – ścianek i dna.
  • Pożądaną temperaturę wody basenowej.

Pompa ciepła może działać samodzielnie lub w parze z innym urządzeniem grzewczym.

Czy warto zastosować pompę ciepła do ogrzewania wody basenowej?

Korzyści ekonomiczne, niemal bezobsługowość, niski koszt zasilania systemu ogrzewania wody w basenie przydomowym to tylko jedne z licznych atutów przypisywanych pompom ciepła przez ich użytkowników. Opinie o pompach ciepła do basenu wskazują na realne korzyści ekonomiczne, ale podkreślają też przyjazny dla użytkownika tryb używania takich rozwiązań.

Polecane są pompy ciepła wody basenowej typu PCWB, sugerowane do takich rozwiązań. Ich cechą charakterystyczną jest to, że ograniczono w nich zakres temperaturowy podgrzewanej wody do 35 stopni Celsjusza. To w zupełności wystarczy, by zażywać kąpieli nawet wiosną czy jesienią pod gołym niebem, jeśli tylko nie będzie padało. Pompa tego rodzaju ma skraplacz, który może pracować bezpośrednio w wodzie basenowej. Jego funkcją jest obniżenie kosztów instalacji i uzyskanie wysokiej efektywności działania.

Co istotne, przy wyborze pompy ciepła do wody basenowej trzeba zwrócić uwagę na obudowę rozwiązania. Dobrze sprawdzają się na dworze takie obudowy pomp, które wykonane są z ABS-u, tj. tworzywa sztucznego, które cechuje się dobrą odpornością na działanie potencjalnie szkodliwych warunków atmosferycznych, jak deszcz, wiatr i mocne nasłonecznienie.

Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła do basenów ogrodowych możesz zdecydowanie wydłużyć sezon na kąpiele. Zamiast 20-40 dni, kiedy słońce grzeje na tyle mocno, że ogrzewa wodę basenową, będziesz mieć do dyspozycji nawet 60-120 dni, czyli 3 razy dłużej.

Krzysztof Pomocny
Krzysztof Pomocny

Etatowy redaktor flagowych portali o tematyce budowlanej i okołobudowlanej. Pasjonat nowych technologii. Miłośnik efektywnych rozwiązań przyjaznych społecznie i ekologicznie.