Pompa ciepła - dofinansowanie z różnych programów

Z jakich dotacji skorzystać przy budowie nowego domu? Z jakich przy modernizacji starego? Jak zyskać najwięcej?

Kilka ofert do porównania

Pompy ciepła są oszczędne, bezpieczne, wygodne w obsłudze i ekologiczne. Są jednak przy tym drogie. Na szczęście dotacje wyraźnie obniżają koszt inwestycji

W tym artykule pokażemy Ci, jak skorzystać z dotacji tak, aby otrzymać jak najkorzystniejsze dofinansowanie.

Spis treści

Zawodowcy pomogą z dotacjami

Możemy połączyć Cię z kilkoma rzetelnymi instalatorami z Twojej okolicy. Pomogą Ci w uzyskaniu dotacji.

Pompa ciepła, dofinansowanie - lista opcji

Pozyskanie dotacji może kojarzyć się z wypełnianiem dokumentów pod okiem nieuprzejmego urzędnika, lecz w rzeczywistości nie ma się czego dać. Dokumenty wypełnisz internetowo na podstawie ogólnodostępnych instrukcji i zapewne przy pomocy instalatora. Ponadto wielu ludzi może potwierdzić, że te dotacje działają. Wypełnili dokumenty i dostali pieniądze - banalnie proste!

Zatem do rzeczy.

Obecnie w zależności od tego, czy pompę ciepła montujesz:

 • W nowym budynku
 • W ramach termomodernizacji starego budynku

Dostępne są dla Ciebie różne pakiety dotacji na pompę ciepła.

Stawiasz nowy dom

Dla nowego budynku zwycięski plan to:

Dotacje Moje Ciepło + Mój Prąd. 

Dlaczego Mój Prąd? Bo zawiera dofinansowanie na zbiornik c.w.u. który jest magazynem ciepła i jako taki podlega dofinansowaniu z tego programu.

Oto poglądowa lista możliwych do uzyskania dotacji w zależności od zakresu prac:

Instalujesz pompę ciepła+fotowoltaikę i zbiornik c.w.u.+ inne urządzenia do zwiększania autokonsumpcji
Powietrzna pompa ciepła 7000 zł z Mojego Ciepła + 10 000 zł (5000 zł na fotowoltaikę i 5000 zł na zbiornik c.w.u.) z Mojego Prądu + 10 500 zł (7500 zł na magazyn energii i 3000 zł na urządzenia EMS) z Mojego Prądu
Gruntowa pompa ciepła 21 000 zł z Mojego Ciepła +10 000 zł (5000 zł za fotowoltaikę i 5000 zł za zbiornik c.w.u.) z Mojego Prądu + 10 500 zł (7500 zł na magazyn energii i 3000 zł na urządzenia EMS) z Mojego Prądu

Nasuwa się więc prosty wniosek - dla nowej inwestycji musisz, po prostu MUSISZ zamontować fotowoltaikę oprócz pompy ciepła. Dzięki temu:

 • Zwiększysz pulę dotacji
 • Możesz zredukować rachunki za prąd i ogrzewanie do 0 zł!

Pompa ciepła + PV

Porównaj oferty na wykonanie fotowoltaiki i pompy ciepła. Jedna większa inwestycja to mniejsze koszty!

Modernizujesz istniejący budynek

Dla termomodernizacji starego domu zwycięski plan to:

Dotacja Czyste Powietrze + ulga termomodernizacyjna

Przy czym w niektórych gminach dostępna jest alternatywa - program Stop Smog!

Skupmy się jednak na rozwiązaniach dostępnych dla wszystkich. Oto poglądowa lista możliwych do uzyskania dotacji w zależności od zakresu prac:

Instalujesz pompę ciepła +wyrzucasz stary piec na paliwo stałe+instalujesz fotowoltaikę+ instalujesz rekuperację
Powietrzna pompa ciepła Odliczenie do 17% z ulgi termomodernizacyjnej + od 13 500 do 27 000 zł z programu Czyste Powietrze + od 5000 do 9000 zł z programu Czyste Powietrze + od 5000 do 9000 zł z programu Czyste Powietrze
Gruntowa pompa ciepła Odliczenie do 17% z ulgi termomodernizacyjnej + od 20 250 do 40 500 zł z programu Czyste Powietrze + od 5000 do 9000 zł z programu Czyste Powietrze + od 5000 do 9000 zł z programu Czyste Powietrze

Dlaczego dla Czystego Powietrza mamy podany zakres w wysokości otrzymanego wsparcia, np. od 13 500 do 27 000 zł? Bo program Czyste Powietrze daje wyższą kwotę dofinansowania tym, którzy mają niższe dochody.

Czyste Powietrze uzupełnia się z ulgą termomodernizacyjną. W Czystym Powietrzu im niższe masz dochody, tym więcej pieniędzy możesz otrzymać. Z kolei przy uldze podatkowej im masz wyższe dochody, tym większą kwotę możesz odliczyć.

Stąd można też stworzyć listę możliwych do odzyskania pieniędzy w zależności od zamożności:

 • Jeśli Twoje dochody roczne przekraczają 100 000 zł, w pełni skorzystasz z ulgi termomodernizacyjnej - odzyskasz około 10 000 zł
 • Jeśli Twoje dochody roczne nie przekraczają 100 000 zł, możesz otrzymać do 30 000 zł z Czystego Powietrza, a resztę odliczyć z ulgi termomodernizacyjnej - w sumie odzyskasz około 34 000 - 38 000 zł
 • Jeśli przeciętne dochody miesięczne na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekraczają 1564 zł (2189 zł dla gospodarstwa jednoosobowego), możesz otrzymać do 37 000 zł z Czystego Powietrza, ale zapewne nie skorzystasz wiele z ulgi podatkowej.
 • Jeśli przeciętne dochody miesięczne na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekraczają 900 zł (1260 zł dla gospodarstwa jednoosobowego), możesz otrzymać do 69 000 zł z Czystego Powietrza, ale zapewne nie skorzystasz wiele z ulgi podatkowej.

Zatem spore pieniądze czekają na wzięcie. Przyjrzyjmy się teraz konkretnym programom, żeby nie pominąć ważnych szczegółów.

Moje ciepło - dotacja dla nowych budynków

Program Moje Ciepło dotuje pompy ciepła o wysokiej efektywności energetycznej w nowych budynkach o niskich kosztach eksploatacyjnych. Przyznawany jest wyłącznie osobom fizycznym

Wysokość dofinansowania wynosi od 7 000 do 21 000 zł w zależności od rodzaju pompy ciepła i do 30% kosztów kwalifikowanych (do 45% dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny). Inwestując w powietrzną pompę ciepła bez problemu zyskasz całość z tych 7 000 zł, z kolei jeśli inwestujesz w gruntową, a nie masz Karty Dużej Rodziny, może się okazać, że zyskasz nie 21 000, a powiedzmy 20 000 zł. A to przecież wciąż bardzo dużo.

Rodzaj pompy ciepłaDofinansowanie do kwoty max:Dotacja pokrywa maksymalnie
Powietrzna 7 000 zł Do 30% (do 45% dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny) kosztów
Gruntowa 21 000 zł Do 30% (do 45% dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny) kosztów

Warunki techniczne pompy ciepła:

 • Pompa ciepła została zamontowana po 1 stycznia 2021 roku
 • Pompa ciepła musi być fabrycznie nowa
 • Klasa energetyczna - co najmniej:
 •        A+ dla pomp ciepła powietrze-powietrze
 •        A++ (przy temp zasilania 55°C) dla pomp ciepła powietrze-woda
 •        A++ (przy temp zasilania 55°C) dla gruntowych pomp ciepła

Pozostałe warunki:

 • Ogrzewanie w domu musi być niskotemperaturowe (do 35 °C), np. podłogowe
 • Nowy budynek jednorodzinny z podwyższonym standardem energetycznym, wskaźnik EP max 63 kWh/(m2*rok). Po 2022 max 55 kWh/(m2*rok)
 • Brak pieca na paliwo stałe. Dopuszczalny jest kocioł gazowy i kominek rekreacyjny jako awaryjne źródło ciepła

Zwróć uwagę, że pompa musi ogrzewać dom temperaturą poniżej 35°C, a jednocześnie musi mieć dobre osiągi dla ogrzewania domu temperaturą 55°C.

Gotowy na projekt?

Porównaj kilka ofert i wybierz najlepszą

Zleć usługę

Mój Prąd i pompy ciepła

Mój Prąd wspiera montaż instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, systemów zarządzania energią prosumentów oraz magazynów ciepła. I ponieważ zbiornik c.w.u. jest magazynem ciepła, możesz otrzymać dofinansowanie do zbiornika c.w.u. zamontowanego przy pompie ciepła ze środków Mojego Prądu - i tym samym zwiększyć pulę dofinansowań.

Jak skorzystać z tej możliwości? Najważniejsze informacje:

 • By skorzystać z Mojego Prądu, musisz zainwestować w fotowoltaikę
 • Nie możesz wpisać zbiornika c.w.u. do kosztów kwalifikowanych Mojego Ciepła - tylko do Mojego Prądu! 

Chodzi o to, że koszt zbiornika c.w.u. nie może być uwzględniony w kosztach kwalifikowanych Mojego Ciepła i Mojego Prądu jednocześnie, a uwzględnienie go w Moim Prądzie jest bardziej korzystne.

Przykład: Inwestor kupuje powietrzną pompę ciepła za 40 000 zł, zbiornik c.w.u. za 3000 zł i fotowoltaikę za 40 000 zł. Koszt powietrznej pompy ciepła uwzględnia w dotacji Moje Ciepło i otrzymuje 7 000 zł (pełną dostępną kwotę), a koszt fotowoltaiki i zbiornika c.w.u. uwzględnia w dotacji Mój Prąd i otrzymuje kolejne 7 000 zł.

Inne urządzenia wspierane w programie Mój Prąd to:

 • Magazyny energii
 • Urządzenia zwiększające autokonsumpcję, zarządzające energią

Obniż rachunki do zera!

Zainwestuj w fotowoltaikę i pompę ciepła i obniż rachunki do zera!

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, która umożliwia odliczenie od podatku kwoty wydanej na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Usługi objęte rozporządzeniem to m.in. montaż pompy ciepła i fotowoltaiki, wraz z osprzętem.

Wysokość odliczenia wynosi zazwyczaj 17% kosztów kwalifikowanych. Suma wspomnianych kosztów nie może przekroczyć 53 000 zł

Jeśli kwota odliczenia nie została pokryta w rocznym dochodzie podatnika, można resztę z niej odliczać w kolejnych zeznaniach PIT - aż do 6 lat.

Warunki skorzystania z ulgi:

 • Nie możesz odliczać kwoty, którą otrzymałeś w ramach dotacji Mój Prąd, Moje Ciepło, Czyste Powietrze, itp.
 • Dom musi być oddany do użytku w momencie zgłoszenia dokonania termomodernizacji

Gotowy na modernizację?

Porównaj kilka ofert i wybierz najlepszą

Zleć usługę

Mega tania pompa ciepła - dofinansowanie Czyste Powietrze

Głównym celem programu Czyste Powietrze jest pozbyć się nieefektywnych pieców na paliwo stałe, tzw. kopciuchów, najlepiej montując w ich miejsce pompy ciepła. Takie działanie jest najwyżej dotowane. Jednak wspierany jest również szeroki wachlarz działań termomodernizacyjnych.

Wysokość dofinansowania zależy od rodzaju przedsięwzięcia oraz poziomu dofinansowania. Ogromną zaletą jest możliwość wzięcia dotacji bez uprzedniego sfinansowania wykonania przedsięwzięcia.

Podstawowy poziom dofinansowaniaPodwyższony poziom dofinansowaniaNajwyższy poziom dofinansowania
Suma dofinansowania 30 000 zł 37 000 zł; 47 000 zł dla dotacji z prefinansowaniem 69 000 zł; 79 000 zł dla dotacji z prefinansowaniem
Podłączenie do sieci ciepłowniczej 10 000 zł (do 50% kosztu) 15 000 zł (do 75% kosztu) 18 000 zł (do 90% kosztu)
Pompa ciepła powietrze-woda 9000 zł (do 30% kosztu) 18 000 zł (do 60% kosztu) 27 000 zł (do 90% kosztu)
Pompa ciepła powietrze woda z wyższą klasą energetyczną 13 500 (do 45% kosztu) 18 000 zł (do 60% kosztu) 27 000 zł (do 90% kosztu)
Pompa ciepła powietrze-powietrze 3000 zł (do 30% kosztu) 6000 zł (do 60% kosztu) 9000 zł (do 90% kosztu)
Gruntowa pompa ciepła 20 250 zł (do 45% kosztu) 27 000 zł (do 60% kosztu) 40 500 zł (do 90% kosztu)
Instalacja c.o. oraz c.w.u. 4500 zł (do 30% kosztu) 9000 zł (do 60% kosztu) 13 500 zł (do 90% kosztu)
Rekuperacja 5000 zł (do 30% kosztu) 10 000 zł (do 60% kosztu) 15 000 zł (do 90% kosztu)
Fotowoltaika 5000 zł (do 50% kosztu) 5000 zł (do 60% kosztu) 9000 zł (do 90% kosztu)

Oprócz tego Czyste Powietrze wspiera też ocieplenie budynku, kotły gazowe, olejowe, kotły na pellet, na drewno i ogrzewanie elektryczne.

Warunki jakie należy spełnić:

 • Musisz posiadać dom jednorodzinny
 • Musisz wyrzucić stary piec na paliwo stałe
 • Podstawowy poziom dofinansowania -  dochody roczne gospodarstwa domowego nie przekraczają 100 000 zł.
 • Podwyższony poziom dofinansowania -  przeciętne dochody miesięczne na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekraczają 1564 zł (2189 zł dla gospodarstwa jednoosobowego).
 • Najwyższy poziom dofinansowania - przeciętne dochody miesięczne na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekraczają 900 zł (1260 zł dla gospodarstwa jednoosobowego).

Zauważ, że jeśli nie wyrzucisz starego pieca na paliwo stałe, wciąż możesz otrzymać dotację na audyt energetyczny, rekuperację i ocieplenie budynku! Wówczas kwoty wynoszą:

 • Do 10 000 zł w podstawowy poziomie dofinansowania
 • Do 15 000 zł w podwyższonym poziomie dofinansowania (do 25 000 zł z prefinansowaniem)
 • Do 30 000 zł w najwyższym poziomie dofinansowania (do 40 000 zł z prefinansowaniem)

Czyste Powietrze to jeden z najbardziej korzystnych programów dotacji. Dzięki wysokim kwotom dofinansowania oraz możliwości pozyskania bez prefinansowania, nie trzeba mieć wysokich dochodów, by zamontować pompę ciepła.

Porównaj kilka ofert

Sprawdź instalatorów z Twojej okolicy i na podstawie opinii wybierz najlepszą opcję.

Stop Smog - dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu

Stop Smog, podobnie jak Czyste Powietrze, również ma za cel usunąć stare piece na paliwo stałe. Różni się tym, że jest realizowany przez gminy, a nie przez osoby fizyczne. Zatem, żeby skorzystać z dotacji, należy zwrócić się z prośbą do miejscowego Urzędu Gminy. 

Wysokość dofinansowania wynosi do 53 000 zł i do 70% kosztów inwestycji! Pokrywa koszt pomp ciepła, fotowoltaiki i innych działań termomodernizacyjnych.

Warunki - gmina musi mieć uruchomiony program dotacji z tego funduszu.

Agroenergia dofinansowanie - pompa ciepła dla rolników

Agroenergia ma zwiększyć produkcję energii z OZE w sektorze rolniczym, m.in. finansując montaż fotowoltaiki i pomp ciepła.

Wysokość dofinansowania:

 • Suma mocy instalacji od 10 do 30 kW — dofinansowanie wynosi do 15 000 zł i do 20% kosztów
 • Suma mocy instalacji Od 30 kW — dofinansowanie wynosi do 25 000 zł i do 13% kosztów
 • Dla systemu złożonego z kilku instalacji (np. pompa ciepła i fotowoltaiki) - dodatek 10 000 zł
 • Na magazyn energii - dodatek w wysokości 20% kosztów kwalifikowanych

Należy tu zsumować moce części składowych instalacji, czyli na przykład moc pompy ciepła i moc fotowoltaiki się dodaje i na tej podstawie określa próg dofinansowania.

Warunki:

 • Dotyczy fotowoltaiki, pomp ciepła, magazynów energii, instalacji wiatrowych
 • Żadna instalacja z osobna nie może mieć więcej niż 50 kW (ale kilka instalacji w sumie już tak)
 • Koszt magazynu energii nie może wynosić więcej niż 50% kosztu fotowoltaiki lub instalacji wiatrowej.

Gotowy na projekt?

Porównaj kilka ofert i wybierz najlepszą

Zleć usługę

Energia Plus i dotacja dla firm na pompę ciepła

Energia Plus ma ograniczyć szkodliwy wpływ przedsiębiorstw na środowisko naturalne, udzielając pożyczek z możliwością ich częściowego umorzenia dla firm inwestujących w pompy ciepła i inne ekologiczne rozwiązania.

Wsparcie - pożyczka z możliwością częściowego umorzenia do kwoty 750 mln zł, lecz o ostatecznej wysokości i na warunkach ustalanych każdorazowo z NFOŚiGW na podstawie planu i negocjacji.

Warunki:

 • Konieczność negocjacji warunków dofinansowania w siedzibie NFOŚiGW lub w formie wideokonferencji, czy też korespondencyjnie (w tym przez e-mail)
 • Konieczność przedstawienia właściwych załączników, z kosztowym wskaźnikiem antropogeniczności i wskaźnikiem efektywności kosztowej
 • Przedsięwzięcia zmniejszające negatywny wpływ przedsiębiorstw na środowisko

Podsumowanie

Dostępne programy dotacji ułatwiają sfinansowanie pompy ciepła i niwelują ich największą wadę - wysoką cenę. Bez względu na to, czy budujesz nowy dom, czy remontujesz stary, czy jesteś mieszkańcem miasta, czy rolnikiem, znajdziesz coś dla siebie.

Czekamy tylko na program dotacji dla mieszkańców lokali wielorodzinnych!

Dawid Kaczmarczyk
Dawid Kaczmarczyk

Z wykształcenia technik mechatronik, z zawodu dziennikarz i copywriter, zainteresowany między innymi fotowoltaiką i językiem chińskim.