Pompa ciepła monoblok

Kiedy warto wybrać monoblok, a kiedy lepszy będzie split?

Kilka ofert do porównania

Jeśli chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie (z fotowoltaiką możesz je całkiem wyzerować!), to zapewne zastanawiasz się nad pompą ciepła. Zapewne posiadasz już podstawową wiedzę na temat tych urządzeń i wiesz, że występują ich dwa podstawowe rodzaje - splity i monobloki. Kiedy wybrać monoblok? Jaki wybór będzie najlepszy w Twoim wypadku?

Spis treści

W skrócie - Na ogół nie ma to dużego znaczenia. Monobloki często są nieco droższe, nieco cichsze, a ich roczny serwis nieco tańszy - ale czasami tak nie jest. Ich montaż daje mniej możliwości popełnienia błędu - ale nie oznacza to, że powinieneś to powierzyć byle komu. 

Pamiętaj, najważniejszą sprawą do oszczędnego działania pompy jest poprawny montaż. I w tym możemy Ci pomóc!

Poprawny montaż w niskiej cenie

Porównaj kilka ofert od zawodowców z Twojej okolicy i wybierz najlepszą!

Co to jest pompa ciepła monoblok?

Monoblok to taka pompa ciepła, w której wszystkie najważniejsze elementy zamontowane są w jednej jednostce. Ta jednostka może znajdować się albo całkowicie na zewnątrz, albo całkowicie w środku. To dwa rodzaje monobloków.

Najważniejsze cechy:

 • Jedna jednostka
 • Ich montaż nie wymaga uprawnień f-gaz (więcej o tym później)
 • Jeśli montujesz je na zewnątrz, musisz zastosować zabezpieczenia przeciwwzamrożeniowe

Jak wygląda monoblok? Zazwyczaj montuje się je na zewnątrz budynku, kilkadziesiąt centymetrów od ściany. Mogą wyglądać nowocześnie i estetycznie, jeśli producent się o to postara. Ten poniżej się postarał.

Pompa ciepła monoblok od Vaillant

Jak działa pompa ciepła monoblok?

Pompa ciepła do ogrzewania domu ma pobierać ciepło z powietrza na zewnątrz i oddawać ciepło do instalacji co i cwu. w środku. Musi zatem mieć dostęp do ciepła na zewnątrz i być podłączona do instalacji wewnątrz budynku. Mówiąc prosto, musi przekazać ciepło przez ścianę. Istnieją na to trzy sposoby:

Monobloki zewnętrzne przekazują ciepło rurami z wodą. Zwyczajnie instalacja c.o. wychodzi na zewnątrz i tam łączy się z pompą ciepła. Instalację c.o. trzeba więc zabezpieczyć przed mrozem, na wypadek, gdyby na parę dni zabrakło prądu.

Monobloki wewnętrzne przekazują ciepło, wpuszczając powietrze do środka pompy dużymi kanałami wentylacyjnymi. Rozwiązuje to problem zamarzania, ale wymaga wykonania naprawdę sporej dziury w ścianie.

Splity realizują transfer ciepła przez ścianę w ramach obiegu czynnika chłodniczego. Nie zamarza on, zatem nie trzeba ich przed tym zabezpieczać. Są łatwe w montażu i bardzo popularne.

Monoblok zewnętrznyMonoblok wewnętrznySplitSplit All-In-One
Co na zewnątrz? Pompa ciepła, przyłącze c.o. Nic Jednostka zewnętrzna Jednostka zewnętrzna
Co w środku? Zbiornik c.w.u. Pompa ciepła, zbiornik c.w.u. Jednostka wewnętrzna, zbiornik c.w.u. Jednostka wewnętrzna
Co przechodzi przez ścianę? Rury z wodą Bardzo duże kanały wentylacyjne Małe rurki z niezamarzającym czynnikiem chłodniczym Małe rurki z niezamarzającym czynnikiem chłodniczym
Czy wymaga uprawnień f-gaz? Nie Nie Tak Tak
Czy trzeba zabezpieczać przez zamarzaniem? Tak Nie Nie Nie

Jak wspomnieliśmy, monobloki, w przeciwieństwie do Splitów, nie wymagają uprawnień f-gaz. O co w tym chodzi?

Monobloki nie wymagają uprawnień f-gaz

Pompy ciepła przekazują ciepło dzięki czynnikom chłodniczym. Do wykonywania operacji na czynnikach chłodniczych musisz mieć uprawnienia f-gaz. I rzecz polega na tym, że w monoblokach czynnik chłodniczy jest fabrycznie zamknięty w urządzeniu

Zatem przy montażu monobloka w ogóle nie dotykasz czynnika chłodniczego, stąd nie trzeba mieć uprawnień f-gaz i może się tym zająć każdy hydraulik. Możesz to też zrobić sam. Jeśli jednak chcesz zachować gwarancję, konfiguracji i pierwszego uruchomienia musi dokonać autoryzowany serwis.

Samodzielny montaż monobloku

Pamiętaj, że nawet jeśli samodzielnie zamontujesz pompę monoblok, musisz wezwać serwis do skonfigurowania i pierwszego uruchomienia urządzenia - inaczej stracisz gwarancję! Poza tym właściwa konfiguracja to oszczędne działanie.

W splitach obieg czynnika chłodniczego musi być przygotowany przez fachowców z odpowiednimi uprawnieniami.

Zamów pierwsze uruchomienie

Zamów usługę konfiguracji i pierwszego uruchomienia swojej pompy ciepła i zachowaj gwarancję!

Zabezpieczenia przeciwzamrożeniowe

Ponieważ monobloki zewnętrzne są montowane na dworze, to i rury z wodą wychodzą poza obrys budynku. I zakładając scenariusz, w którym poważniejsza awaria sieci energetycznej na kilka dni pozbawi Cię prądu, zamarzająca woda w tych rurach mogłaby rozsadzić instalację. Można się przed tym bronić, stosując:

 • Zawory przeciwzamrożeniowe
 • Chemiczne dodatki do instalacji c.o.

Zawory przeciwzamrożeniowe montowane są na zewnątrz, zaraz za pompą ciepła. Gdy woda podczas awarii woda zaczyna się bardzo ochładzać, zawory się rozszczelniają, a zimna woda zaczyna kapać. Potem cieplejsza woda z wnętrza domu wchodzi na to miejsce, chwilę się ochładza i też zaczyna kapać. Na końcu, po usunięciu usterki, możesz ręcznie uzupełnić poziom wody w układzie. Łatwiejszym rozwiązaniem jest natomiast automatyczny zawór napełniający.

Niestety zawory przeciwzamrożeniowe kosztują 500 zł za sztukę. Zawory napełniające też nie są tanie.

Chemiczne dodatki to glikol propylenowy. Dodatek tego środka do wody sprawia, że woda nie będzie zamarzać. Niestety taka mieszanina jest bardziej korozyjna (zatem wymaga zabezpieczeń, np inhibitorów) i wymaga większego przepływu wody (np. większych rur). Czyli znowu - koszty.

A skoro o kosztach mowa:

Najtańsza oferta

Znajdź najtańszą ofertę, porównując kilka z nich!

Cena pomp ciepła typu Monoblok - przegląd rozwiązań

Monobloki wydają się być droższe niż splity, ponieważ zabezpieczenia przeciwzamrożeniowe swoje kosztują. Jednakże nie jest to zasadą i u niektórych producentów to splity są droższe. Jak widać z poniższej listy - za jednostkę o mocy 6 kW (do domu 100-150 m2) ze średniej półki zapłacisz 42 000 zł. Za opcję lepszej marki wydasz 45 000 zł, czyli raczej niedużo więcej. 

Mocniejsze urządzenia nie są dużo droższe. Zobacz sam: 

Szacowany koszt pompy ciepła monoblok z montażem

 • O mocy 6 kW - 42 000 zł
 • O mocy 8 kW - 43 000 zł
 • O mocy 10 kW - 45 000 zł
 • O mocy 12 kW - 48 000 zł
 • O mocy 14 kW - 49 000 zł
 • O mocy 16 kW - 50 000 zł

Możesz ograniczyć koszt pompy ciepła monoblok na następujące sposoby:

 • Samodzielny montaż - nie potrzebujesz uprawnień, by zamontować pompę ciepła monoblok. Potrzebujesz jednak pomocy serwisanta do pierwszego uruchomienia
 • Dotacja Moje Ciepło dla nowych domów - możesz z nią zyskać 7 000 zł bezzwrotnej dotacji
 • Dotacja Czyste Powietrze dla modernizacji starych domów - możesz z nią zyskać do 20 500 zł bezzwrotnej dotacji, jeśli wyrzucasz stary piec na paliwo stałe
 • Ulga termomodernizacyjna - możesz z nią obniżyć podatki o max 17% wartości pompy w ciągu 6 kolejnych rozliczeń.

Monoblok czy split

Monobloki na ogół są droższe, ale ich instalacja ogranicza ryzyko popełnienia błędów instalacyjnych, które mogą zmniejszyć opłacalność pompy ciepła. Dodatkowo ich roczny serwis jest nieco tańszy, bo nie trzeba sprawdzać szczelności układu.

Jednak różnice są zbyt małe, by można było powiedzieć “monobloki są zawsze lepsze”, czy “monobloki są zawsze droższe”. W grę wchodzą dodatkowe czynniki, a Ty zyskasz pewność wyboru porównując kilka ofert. Dodatkowo jeśli zatrudnisz porządnych fachowców, to zyskasz pewność poprawnego montażu.

Istnieją konkretne sytuacje, gdy monobloki są wyraźnie lepszym wyborem:

 • Jesteś hydraulikiem i chcesz zamontować pompę ciepła samemu - możesz to zrobić z monoblokiem, nie możesz tego zrobić z splitem. Po instalacji zamów tylko fachowców do pierwszego uruchomienia, by zachować gwarancję.
 • Musisz ulokować pompę ciepła w bardzo dużej odległości od budynku - wówczas łatwiej to zrobić z monoblokiem. Dwie jednostki splitu rzadko mogą być od siebie dalej niż 10 metrów.
 • Masz ograniczone miejsce w środku - wówczas wybierz monoblok zewnętrzny
 • Nie chcesz żadnej jednostki na zewnątrz ze względu na miejsce, hałas lub chuliganów - wówczas wybierz monoblok wewnętrzny. 
 • Chcesz uniknąć hałasu - monobloki na ogół są cichsze, bo muszą mieć bardziej wygłuszoną obudowę.

Gotowy na oferty?

Część pracy zrobiliśmy za Ciebie - mamy dostęp do rzetelnych instalatorów z Twojej okolicy. Chcesz otrzymać od nich kilka ofert do porównania?

Zleć usługę

Pompa ciepła monoblok - Haier, Panasonic i inne marki

Wiele dobrych marek oferuje i splity i monobloki, co ostatecznie powinno Cię przekonać, że żadna z tych wersji nie jest lepsza od drugiej. Niektóre reklamują przy tym monobloki jako opcję premium, a dla innych flagowcami są opcje split. Zobaczmy kilka marek pomp ciepła z monoblokami w ofercie, wraz z krótkim opisem w max 3 słowach.

Wybrane monobloki premium:

 • Galmet Prima - polskie, certyfikowane, jakościowe
 • Buderus - naprawdę wysokie ceny
 • Vaillant aroTHERM plus - najwyższa półka
 • Nibe monoblok - przetrwają każdą zimę

Wybrane monobloki budżetowe:

 • Haier monoblok - dobre, tanie, chińskie
 • Panasonic Aquarea - jakość z Japonii
 • Viessmann Vitocal - niemieckie i ciche
 • Hewalex PCCO MONO - wspierasz polski przemysł
 • LG - markowe i niedrogie

Podsumowanie

Podsumowując, monobloki nie są lepsze od splitów, ani splity od monobloków. W niektórych sytuacjach wybór tego czy innego rozwiązania da pewne korzyści. Jednak zawsze najważniejszym czynnikiem jest prawidłowy montaż. Możemy pomóc Ci znaleźć dobrych instalatorów z okolicy

Gotowy na projekt?

Porównaj kilka ofert i wybierz najlepszą!

Zleć usługę
Dawid Kaczmarczyk
Dawid Kaczmarczyk

Z wykształcenia technik mechatronik, z zawodu dziennikarz i copywriter, zainteresowany między innymi fotowoltaiką i językiem chińskim.