Pompa ciepła - opinie użytkowników i instytucji

Jakie są opinie użytkowników pomp ciepła? Czy są zadowolone? Czego żałują? Sprawdźmy i wyciągnijmy wnioski!

Kilka ofert do porównania

O pompach ciepła krążą różne opinie, dobre i złe. Czego możemy się z nich nauczyć?

Spis treści

Pompa ciepła - pozytywne opinie użytkowników

Na początek sprawdźmy kilka pozytywnych opinii, pochodzących z raportu “Heat Pumps in Renovation” opublikowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA). 

Opinia 1 - “Ekologiczne korzyści wynikające z użytkowania pompy ciepła są dla mnie bezcenne. 75% naszego ciepła pozyskujemy z powietrza i tylko ćwierć musimy dokładać z energii elektrycznej, jako napędu pompy ciepła. A z tym poradzimy sobie, montując potem na dachu fotowoltaikę!” - Heiner Wockel

Wnioski: Pompa ciepła potrafi generować nawet 4 jednostki ciepła przy zużyciu tylko jednej jednostki prądu. Z fotowoltaiką można ograniczyć koszt użytkowania pompy ciepła, a nawet obniżyć go do zera.

Sugestia: Instalując pompę ciepła, rozważ od razu montaż fotowoltaiki.

Pompa ciepła + PV

Wybierając te dwie usługi na raz, możesz ograniczyć koszty.

Opinia 2 - “Bezemisyjne i bezobsługowe działanie pompy ciepła przekonało mnie, jako że moim celem było zmodernizowanie systemu ogrzewania i ograniczenie zużycia paliw kopalnych. W retrospekcji stosunek kosztu inwestycji do kosztu działania naszego hybrydowego systemu wypada bardzo korzystnie. To rozwiązanie najwyższej klasy, wydajne i przyjazne środowisku.” - Dirk Nitschke

Wnioski: Pompa ciepła to zdecydowanie coś dla ekopozytywnych. Dodatkowo, w przeciwieństwie do pieców węglowych, jest całkowicie automatyczna i bezobsługowa. Włączasz i zapominasz o jej istnieniu.

Wniosek dodatkowy: z informacji podanych w raporcie wynika, że ten właściciel ma system hybrydowy, złożony z kotła olejowego i powietrznej pompy ciepła. Zapewne przez większość sezonu ogrzewa dom pompą ciepła, a w najchłodniejsze dni lub podczas awarii sieci energetycznej odpala piec olejowy.

Sugestia: Jeśli chcesz skorzystać z dotacji Czyste Powietrze, musisz wyrzucić swój stary piec na węgiel. Jednak kocioł gazowy lub olejowy bezwzględnie pozostaw! Posłuży Ci w najzimniejsze dni, gdy pompa ciepła zużywa najwięcej prądu.

Gotowy na projekt?

Porównaj kilka ofert od instalatorów z Twojej okolicy i wybierz najlepszą.

Zleć usługę

Pompa ciepła - opinie negatywne

Przed podjęciem rozsądnej decyzji zakupowej należy rozważyć nie tylko plusy, ale też minusy danego rozwiązania. Stąd przedstawiamy listę najczęściej spotykanych negatywnych opinii o pompach ciepła:

Negatywne opinie o pompach ciepła:

  • Są za drogie, by były opłacalne
  • Prąd jest zbyt drogi, by były opłacalne
  • Trzeba je serwisować, to się nie opłaca
  • Zepsują się po kilku latach
  • Nie mają sensu w starych budynkach

Przyjrzyjmy się tym opiniom:

Opinia 1 - są za drogie - pompy ciepła są drogie, lecz początkowy koszt zwróci się po latach, szczególnie jeśli skorzystasz z dotacji i ulg.

  • Gdy budujesz nowy dom, skorzystaj z dotacji Moje Ciepło oraz Mój Prąd (Mój Prąd przyznaje dofinansowanie nie tylko na fotowoltaikę, ale też na zasobnik c.w.u.)
  • Gdy remontujesz stary dom, skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej i dotacji Czyste Powietrze.

Więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule:

Opinia 2 - prąd jest za drogi - to prawda, że prąd drożeje, ale po pierwsze - tak samo węgiel i gaz, a po drugie - instalacja fotowoltaiczne rozwiązuje ten problem.

Opinia 3 - Trzeba je serwisować - owszem, ale wszystko trzeba serwisować, kotły gazowe też. Wprawdzie serwis pomp ciepła jest droższy, ale licząc wszystkie koszty w sumie, to wciąż bardziej opłacalne rozwiązanie.

Ponadto “kara” za brak serwisu jest mniejsza - kocioł gazowy może zacząć wytwarzać czad, co jest niebezpieczne. Pompa ciepła po prostu będzie krócej działać.

Opinia 4 - Zepsują się po kilku latach - to, czy ta opinia się sprawdzi, zależy tylko od użytkownika. Serwisowana co roku pompa ciepła może działać nawet 25 lat. Bez serwisu faktycznie może zepsuć się po kilku latach.

Opinia 5 - pompy ciepła nie mają sensu w starych budynkach - to na tyle ważna opinia, że jej omówieniem zajmiemy się w osobnym nagłówku:

Gotowy na projekt?

Porównaj kilka ofert od instalatorów z Twojej okolicy i wybierz najlepszą.

Zleć usługę

Czy pompa ciepła nadaje się do starych budynków? - opinie instytutów

Pompy ciepła nadają się do termomodernizacji starych budynków, to znaczy fizycznie pompy ciepła mogą sobie z tym poradzić, ale czy takie rozwiązanie będzie opłacalne? Sprawdźmy opinie instytutów.

Z jednej strony opinia portalu portpc na podstawie raportu Instytutu Fraunhofera ISE oraz szwajcarskiej agencji rządowej EnergieSchweiz jest taka, że pompa ciepła ma sens nawet w przypadku budynków bez termomodernizacji.

Z drugiej strony Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) ma nieco bardziej zrównoważoną opinię:

Wymiana kotłów olejowych i gazowych na pompę ciepła w istniejących budynkach stanowi spore wyzwanie ponieważ użytkownicy często nie dostrzegają wartości dodanej wynikającej z inwestycji w natychmiastową renowację przegród zewnętrznych. Aby ocenić zasadność inwestycji w pompę ciepła w danym wypadku, należy zasięgnąć rady specjalistów: w niektórych przypadkach pompy ciepła spełnią swoją rolę, w niektórych mogłyby ją spełnić, ale lepszym rozwiązaniem są "hybrydy". Systemy hybrydowe łączą pompy ciepła z innymi technologiami (kolektory słoneczne, biomasa, gaz, olej) i są bardzo obiecujące, ponieważ umożliwiają pełne wykorzystanie zalet pomp ciepła: przez większość sezonu pompa ciepła działa wydajnie i oszczędnie i zapewnia ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową, podczas gdy spalanie paliw kopalnych jest wykorzystywane do świadczenia tych usług najchłodniejsze dni. Jeśli w przyszłości zostanie przeprowadzona renowacja przegród zewnętrznych budynku, wtedy ogrzewanie oparte wyłącznie na pompie ciepła jest wykonalne i preferowane” - EHPA white paper 

Ponieważ pompy ciepła są wyraźnie mniej wydajne zimą, skłaniamy się ku drugiej opinii. Zatem: 

Jeśli nie masz ocieplonego domu, zadbaj przede wszystkim o to. Dociepl dom i wymień okna na dwuszybowe. Bez tego ogrzewanie pompą ciepła będzie bardzo drogie - ale szczerze mówiąc, bez ocieplenia żadne ogrzewanie nie będzie tanie.

Pamiętaj, że dotacja Czyste Powietrze sowicie wspomaga docieplenia domów.

Jeśli masz stary, ale docieplony dom, pompa ciepła może być dobrym pomysłem. Rozważ następujące działania:

  • System hybrydowy - pozostaw stary kocioł, aby grzał dom w największe chłody (niestety, aby skorzystać z dotacji Czyste Powietrze musisz wyrzucić stary piec na paliwo stałe)
  • Wymień niektóre grzejniki na niskotemperaturowe - dzięki temu obniżysz temperaturę ogrzewania z korzyścią dla finansów
  • Odpowiednio ustaw krzywą grzewczą (właściwie poproś o to instalatora) - dzięki temu będziesz miał niższą temperaturę grzejników jesienią i wiosną, a to oznacza większe oszczędności

Pompa ciepła w starym budynku

Jeśli nie masz ocieplonego domu, zadbaj przede wszystkim o to. Rozważ też system hybrydowy i wymianę niektórych grzejników. Koniecznie zatrudnij też dobrego fachowca!

Oferty do porównania

Oferty od instalatorów z okolicy na wykonanie pompy ciepła.

Dawid Kaczmarczyk
Dawid Kaczmarczyk

Z wykształcenia technik mechatronik, z zawodu dziennikarz i copywriter, zainteresowany między innymi fotowoltaiką i językiem chińskim.